Si te hapim nje akont @googlemail.com

Google , ne kete moment ofron sherbimin me te mire email per publikun, si nga ana e sigurise, nga ana e menaxhimit te spamit , e vetmja gje qe i mungon dhe nuk e ofron si sherbim eshte emaili i enkriptuar, gjithsesi
per nje sherbim kaq te perdorur eshte mire me kaq.
Vijme tek tema, me siguri te ka qelluar te kesh marre email nga ndonje mik dhe ke pare qe nuk eshte @gmail.com porse eshte @googlemail.com dhe ke thene ç’ne?
Google ka probleme dhe “zenka” ne UK dhe gjermani per te drejtat e saj trademark, keshtu qe per te ofruar sherbimin e saj ne keto vende ka hapur @googlemail.com.
Tani te vijm tek zgjidhja e problemit, (he pra thuje se na qite tinjat!) :/
Dhe ai qe do dali nga shtepia sot esshte…. eshte……
e…s……h……t……..e……………
Zgjidhja 1
Vizitoni gmail me nje proxy ku IP-ja juaj te jete e UK-s ose e Gjermanis.
Zgjidhja 2 , disi me e thjesht dhe qe me pelqeu me shume (e provova vete) 😀
Eshte, shko vizito http://gmail.com , kliko tek “Create an Account” dhe linku do te kete nje forme te tille:
https://www.google.com/accounts/NewAccount?service=mail&continue=http%3A%2F%2Fmail.google.com%2Fmail%2Fe-11-cffac4959f68536f36b91e2bf6797-107844d29d58351508126530f7402f360d689c88&type=2
dhe normalisht do te shohesh : Desired Login name (hapesire) @gmail.com..
Linkut tek browseri i shtojm nje &gd=1 dhe behet
https://www.google.com/accounts/NewAccount?service=mail&continue=http%3A%2F%2Fmail.google.com%2Fmail%2Fe-11-cffac4959f68536f36b91e2bf6797-107844d29d58351508126530f7402f360d689c88&type=2&gd=1 dhe “TADA! ” u be @googlemail.com
Nese keni probleme, thjesht beni copy\paste linkun e mesiperm dhe “enjoy your new shinny account” 😛

Disa “xhevaire” nga bota Linux

Ne kete teme te shkurter do te permendim disa te reja, (disa prej tyre te vjetra), dhe disa distribucione linux te “veçanta” qe mund tju hyjne ne pune :)
Po e fillojm me nje te re qe me befasoi pak, PCLinuxOS, lesoi versionin e ri jo me DE (desktop environment si Gnome, KDE , LXDE, etj) siç jemi mesuar ta shohim por me WM (Windows Managerin) e njohur open-box.
Eshte nje version i forcuar “trying to keep it simple” i PCLinuxOS i cili eshte shume i thjesht ne perdorim dhe i rekomandueshem sidomos per ata qe kerkojn te ndryshojn OS.
Per me shume info, drejtojuni faqes zyrtare.
http://pclinuxos.com/?p=626

Diçka tjeter interesante qe ka disa kohe qe qarkullon vjen nga komuniteti indonezian, eshte nje distribucion i quajtur ZenCafe, eshte i bazuar ne Zenwalk qe eshte i bazuar ne Slackware, nga emri besoj se e kuptuat.
Eshte i ideuar per Internet-Cafe, dhe ka te perfshira te gjitha aplikacionet e nevojshme per nje internet-cafe perfshire dhe “deep-freeze” like appli’s.
Ajo qe te ben pershtypje eshte se si jane gershetuar fluiditeti, shpejtesia dhe ne te njejten kohe thjeshtesia e ketij sistemi operativ, gjithashtu sistem auto-recovery i integruar, suport per web-camera , mori aplikacionesh multimediale etj.
Per me shume
http://linux.blogs.ie/

Vazhdojm me xhevairin e radhes, quhet ArchPwn eshte live, eshte i bazuar ne Arch-Linux (me kete besoj se u shpjegua pjesa me e madhe e ketij sistemi) dhe per me teper kerkon te behet sistemi “de-facto” i ushtrise zviceriane.
Eshte nje pen-testing OS i ideuar per kete qellim.
Per me shume: http://www.archpwn.org/index.php/Main_Page

Tani e ka radhen OTRS – Open source Ticket Request System, per ata qe kane punuar ne njer kompani te madhe IT, ose kane menaxhuar \jane marre me Help-Desk e dine se sa i rendesishem eshte nje program i tille.
Kam ngelur shume i habitur dhe i impresionuar nga ky sistem.
Eshte thjesht perfekt.
Nuk eshte vendi dhe as koha per te listuar te gjitha sherbimet qe na sjell,
http://otrs.org/feature/
Shihni videon ne homepage dhe provoni dhe demon tek homepage.
Suporti, edhe ai shume i mire per me shume keni video http://www.youtube.com/user/diginin1974#g/u

Tani nuk kam kohe per te trajtuar te tjeret, por hidhini nje sy vet Zeroshell dhe IPCOP.

Bashkojë apo ndajë fajllat .mp3

Me duhej nje program qe ma mundesonte ndarjen e fajllave mp3 dhe bashkimit te tyre, me duhehej te ishte shum praktik dhe i thjesht me disa kerkime te vogla ne boten opensource 😀 hasa ne keto programe/komanda shum praktike… thash ta ndaj dhe me ju…
Per ti bashkuar dy apo me shum fajlla .mp3 te duhet programi mp3wrap. Kurse per ti ndare dy fajlla mund ta perdoresh programin e ashtu quajtur mp3splt. Per ti instaluar keto dy programe, ne distron tim linuxMint qe vlen dhe per ubuntu mund te shtypesh ne terminal:

sudo apt-get install mp3wrap mp3splt

Tani mund ti bashkosh dy fajlla, te themi e kemi fajllin 1.mp3 dhe 2.mp3 duke shtypur:

mp3wrap merged.mp3 2.mp3 1.mp3

varesisht se cilin fajll e shkruajm separi ateher fajlli i bashkuar do filloj nga ai fajll, ne shembullin tone do filloj me 2.mp3 dhe do mbaroj me 1.mp3

Per ti ndar dy fajlla shkruaj:

mp3splt merged.mp3 0.0 1.2 3.4

kjo do ta ndaj fajllin merged.mp3 ne dy pjes:

prej 00:00 deri 01:02
nga 01:02 deri 03:03

pra xx:xx tregon minutat:sekondat

dhe per ma shum info per keto dy mini programe qe mua tani me ndihmuan mund  shtypni:

man mp3wrap apo mmp3wrap -h

ose

man mp3split apo mp3split -h

Objektet dhe Klasat ne Java

Le ta harrojm per disa momente programimin :)
(kjo teme eshte e kendshme per tu lexuar edhe nga ata qe nuk kane asnje lloj eksperience programimi)
Eshte material shqip rreth “si te programojm” ne vazhden e mesimeve \ ushtrimeve java.

Te mendojm per objektet qe na rrethojn (shiko rreth e rrotull)….

Ne baze te studimeve eshte arritur ne perfundimin se njeriu eshte i prirur ta shohi boten ne objekte,po shoh rreth meje dhe pashe keto objekte:
– kart rimbushese
– liber
– celulari
– karrigia
– tryeza e shkrimit
– monitori
– tastiera
– Kompiuteri :)

Zakonisht te permendesh objekte, eshte me e thjeshte te permendesh jo  objekte, psh ngjyra e makines llogaritese nuk eshte objekt dhe as ajri siper tastieres.
Le te shohim se ç’fare e karakterizon objektin ne boten reale :)
Gjeja e pare qe na vjen ne mendje eshte:

Identiteti – kompiuteri eshte nje (1) pra eshte i plote dhe ka identitet, marrim nje shembull:
Ne rastin e njeriut,  ne bejm kart identiteti per veten tone dhe jo per syrin, doren, kemben pra per pjeset e ndryshme te trupit ose ne rastin e shteteve njihet nje shtet qe ka Identitet sepse te gjith banoret e tij kane nje lloj kulture dhe flasin te njejten gjuhe.

gjithashtu objekti ka:

Gjendje – ne rastin tone kompiuteri ka gjendje te caktuara, i ndezur  i fikur, “ne gjume” , i mbingarkuar e keshtu me radhe tamam siç ka gjendje uji (avull, leng, akull).

Sjellje – kompiuteri karakterizohet edhe nga nje “forme te sjelluri” menyre se si vepron ne situata te caktuara psh kur ne prekim tastieren, kur levizim “miushin” e keshtu me radhe.

Eshte pjese e objekteve te tjera – edhe kjo eshte nje tjeter karakteristik sepse perbehet nga objekte te tjera si ekrani, proçesori, tastiera, memorja etj te cilat te gjitha jane objekte te mirefillta perderisa kane Identitet, Gjendje dhe Sjellje pra nga kjo nxjerrim qe nje objekt mund te jete pjese e nje objekti me te madh ose nje objekt i madh mund te perbehet nga objekte me te vogla.
Ky kusht gjithsesi nuk eshte gjithmone i vertet pasi nese marrim nje laps, lapsi eshte objekt por ngjyra e lapsit ben pjes tek karakteristikat e lapsit dhe nuk eshte nje objekt ne vetvete, pra ne kete rast themi se kushti i katert nuk eshte gjithmon i vertete.

Persa i perket programimit:

Edhe persa i perket programimit, ndodh i njejti fenomen , objektet kane Identitet i cili eshte qelite e memorjes qe okupojne te cilat jane nje grup bitesh dhe ndodhen ne nje vend specifik ne memorje dhe jo ne vend tjeter. Kane gjendje pasi nje objekt ka variabila te cilat kane vlera te cilat percaktojn dhe gjendjen e objektit, pra gjendja e objektit percaktohet nga vlerat qe kane variabilat e tij. Gjithasthu objekti ka Sjellje e cila percaktohet nga “Metodat” te cilat percaktojn se ç’fare duhet te bej objekti, psh main() eshte nje metod shume tipike.

Klasa eshte thjesht pershkrimi i tipit te objektit, pershembull nese ne importojm klasen java.util.Scanner;
import java.util.Scanner;
klasa ka nje emer qe quhet Scanner dhe eshte nje nenklas e util qe do te thote utilities (te nevojshme) e cila eshte nen klas e vet gjuhes java keshtu njehere qe e kemi importuar ne mjafton te perdorim new per te krijuar objektin tone shembull:
Scanner sk = new Scanner (System.in);
Klasa pra siç u tha dhe me siper eshte thjeshte pershkrimi i lloit te objektit dhe mund te jete klase qe e krijojm ne ose mund te jete klas e gatshme qe e perfshijm ne programin tone me “import”.

Komunikimi ne Internet | Format Virtuale te Komunikimit

Ne temen Historia e Internetit trajtuam qellimet origjinale per te cilat u ideua “Inter-Network-u” dhe morem nje ide per ç’fare u ideua interneti dhe transformimi i perdorimit te tij ne kohet e mevonshme, ne kete teme do te shohim pikerisht qellimin ‘sot’ per te cilin perdoret interneti dhe metodat e ndryshme te ketij komunikimi.
Jemi te qarte qe interneti perdoret per te shkembyer informacion, qofte ky informacion i drejtuar nga nje grup perdoruesish tek tjetri, qofte informacion i drejtuar nga nje firme biznesi tek konsumatoret apo qofte dhe Informacion i Rrezikshem perdorimi i te cilit varet nga qellimi.

Keshtu qe dalim ne nje perfundim se Interneti eshte “Shtepia e Informacionit” dhe pikerisht per ta bere kete informacion sa me te leht per tu ndare dhe arritur eshte zhvilluar shkenca e komunikimit ne rrjet dhe normalisht dhe mjetet e komunikimit ku do permendim ato me te rendesishme duke evituar rendin kronologjik te tyre.

Zines dhe EZines jane nga format me te vjetra te komunikimit derivojn nga ‘magazines’ dhe jane lloj revistash online , zakonisht ne formate text ku ndahet informacion i shkruajtur nga grupe te caktuara te cilat zakonisht nuk kane si prirje ndarjen e madhe te informacionit por jane te drejtuar nje grupi te klasifikuar lexuesish, nje shembull te nje faqeje te tille mund ta shohim tek textfiles[dot]com , zakonisht eshte nje webserver qe pret lidhje ne porten 80 dhe vizitoret perdorin web-browser (firefox, opera, safari, links etj)

E-MAIL ose Internet Mail, edhe kjo nga format me te vjetra qe sot njihet me shume e zhvilluar ne formen e saj web-mail si psh hotmail, yahoo-mail, apo i preferuari Gmail qe kohet e fundit eshte default ne https, edhe ne kete rast client eshte si me siper web-browser kurse serveri ofron nje interface ‘user-friendly’ per perdoruesit. Gjithsesi forma tipike eshte nje email server  qe mund te perdori POP3, SMTP, IMAP si protokoll dhe clienti po ashtu. Si teknologji e njohur per sigurine dhe privacy gjate shkembimit te emaileve eshte GnuPG.

Mailing-Lista edhe kjo nje form goxha e vjeter e komunikimit ne internet ku me ane te nje programi psh GNU Mailman ku ne kete rast kemi nje program te shkruajtur ne python tek i cili regjistrohen perdoruesit dhe komunikimi behet ne baze te dergimit te emailve ku kur dergohet nje email nga nje perdorues emaili i shkon te gjithe grupit, dhe nga njera ane eshte goxha form e mire komunikimi dhe sot. Nderkohe qe shembuj ‘modern’ te ketyre kemi bugtraq, google groups etj.

IRC , ketu kemi te bejm me te ashtuquajturin “chat” ku ne kete rast kerkon nje server dhe nje client ku servera te njohur kemi freenode.net , efnet.org 😉 , fuNET, DALnet etj. Zakonisht perdor porten 6667 ku client si mIRC, Xchat, LostIRC, Irssi (modular, i thjesht dhe shume stabel) apo tashme dhe web-browsera si opera e kane te perfshire nje client IRC.
Kjo forme komunikimi e internetit, vjen me kanale dhe ne formen e komunikimit ne kohe reale midis perdoruesve duke ofruar ‘kanale’ ne te cilat perdoruesit flasin me njeri-tjetrin ne kohe reale. Kemi dhe forma te tjera te IRC-s si pershembull miBIT

WebFaqet – kjo eshte forma me e perhapur sot ku perfshihen forumet, blogjet (tani jeni duke perdorur nje te tille), portalet ne pergjithesi dhe mund te jene faqe te veçanta ku psh mund te shkruhen vetem papers, mund te ndahen programe apo mund te jene faqe per zhvillime projektesh,  faqe reklamuese te bizneseve te ndryshme, faqe me sherbime, faqe multimediale me video (youtube)  dhe foto  etj etj. Kjo eshte nje kategori shume e gjere e cila perfshin nje pjese te mire te asaj qe nga shumica quhet ‘internet’ nderkohe qe ne realitet eshte vetem nje pjese e vogel.

File Sharing – po e fusim dhe kete ne kete tek “mjetet e komunikimit” pasi edhe kjo eshte nje mjet ‘komunikimi’ nderkohe qe ndahet informacioni, nder me te njohurit ne kete fushe eshte torrent ku ne kete rast nuk ka server por secili eshte client dhe server ne te njejten kohe, ka nje protokoll te caktuar dhe eshte ideuar ashtu si p2p apo forma te tjera per te ndare informacionin.
Zakonisht perdoret per te ndare informacion jo te ligjshem ku thyhen te drejtat e autorit.

VOIP – ose Voice over IP u ideua fillimisht per tu dhene jete telefonatave nepermjet internetit, funksionon dhe ky me server\client dhe ka protokollin e vet , faqe te njohura qe ofrojn kete sherbim jane VoipStunt te cilat ofrojn dhe telefonata me shqiperine voip-diçka etj.

IM ose Instant Messaging , doh, ka nevoje per tu sqaruar? Messenger, yahoo messenger, ndonje web – messenger e keshtu me rradhe, edhe kjo ka protokollin e saj dhe funksionon ne formen client\server. Me ane te IM-ve psh aMSN Pidgin, Windows Live Messenger qe jane client qe ne kete rast lidhen me rrjetin MSN mund te komunikosh ne kohe reale edhe duke suportuar videon\audion perveç mesazheve te shkruara.

VideoKonferencat – nje tjeter form komunikimi e ideuar per te ndare audion dhe videon ne dy drejtime ne te njejten kohe, dhe kjo eshte nje tekonologji paksa me e komplikuar, gjithsesi :

Sot, realiteti eshte se te gjitha keto sherbime shume programues kompani po perpiqen qe ti sjellin si nje pakete AIO (all in one) duke u munduar te perfshijn te gjitha sherbimet ne 1.
Dhe shpesh i gjejm te perziera me njera-tjetren.

Historia e sistemeve operative Windows

Me sa duket ka pasur vizitore qe e kane lexuar faqen e “orientimit” ku thuhet dhe qe vizitoret kane mundesi te “porosisin” tema qe jane te interesit te tyre duke na dhene keshtu edhe me shume mundesi per te ndihmuar falas!

:)
Po vazhdojm me temen, ne baze te kerkeses se emailit qe me erdhi.
Atehere, ne radhe te pare mua nuk me pelqejn shume datat :), por do te perpiqemi ta trajtojm temen ne menyre sa me konstruktive dhe reale, pa shume komercializma dhe nje shkrim qe me kenaq si mua qe e shkruaj ashtu dhe juve qe po lexoni :)
Nderkohe qe me poshte eshte dhe nje video ku mund te shihet pamja qe kane pasur sistemet windows qe nga fillimet e tyre.

Fillojm nga Argetimi 😀

Po e fillojm menjehere me nje “sekret” te vogel qe bill-it nuk i pelqen, sistemi i pare qe kane nxjerre ne perdorim nuk ka qene i bazuar ne MS-DOS, por ne UNIX 😀
E bukur apo jo, Micorosoft qe bazohet ne Unix dhe sistemi quhet XENIX dhe ishte nje version i modifikuar i Unix.
Kjo ndodhi ne vitin 1980, 5 vjet mbasi u themelua Microsoft (11/29/1975).
Vazhdojm, 1 vit me vone lind “Interface Manager” ai qe me vone u quajt ashtu siç quhet sot “Windows” per shkak te embelsis qe ka si fjale per tregun dhe bleresit keshtu qe Microsoft beri kthesen dhe ju drejtua grafikes  mbi MS-DOS.
Sepse pikerisht, Windows 1.0 i vitit 1985 ishte nje skandal GUI i ndertuar mbi shell-in MS-DOS 5.0 (te cilin e kishin nxjerre ne perdorim version mbas versioni qe nga viti 1976), them skandal sepse kishte shume pak aplikacione dhe goxha mbrapa ne krahasim me Mac OS-x.
Per ta pasur te qarte se si nisi e gjithe kjo, shikoni kete video te Ballmar duke u munduar te shesi Windows 😀

httpv://www.youtube.com/watch?v=tGvHNNOLnCk

Ishte i madh 1Mb (sistem 16 bit-sh :$) dhe kushtonte 100$ qe ne ate kohe kane qene shuuuume shuuume shuuuuume lek :)
Duke pare deshtimin qe pati videoja me siper 😀 , dhe shitjet e pakta qe pati Windows 1.0 Bill Gates vendosi qe te “rrembente” te drejtat e apple per paraqitjen vizuale te cilen e kishte me te drejta copyright Apple, e cila normalisht e paditi Microsoftin per ate akt te thyerjes se te drejtave te autorit dhe eshte ironike sepse ishte vet Bill – Gates nje nder ata qe dilte me te madhe kunder pirateris software me shprehjen e tij “kjo dukuri ndalon shkrimin e kodit me cilesi te mire”..
Keshtu qe ky version i windows, duke pasur dhe grafike me te mire, pati me shume shitje dhe ambjenti ishte goxha i pershtatshem pasi jemi ne vitet ku lindin kompanite e para IT.
Per ndonje fanatik te Microsoft qe nuk eshte i bindur per studimin dhe kopimin e detajuar qe ju be Mac-Os-X, i themi qe aplikacioni i pare “origjinal” grafik i Microsoft eshte Exel (1987) dhe per “habi” u kodua fillimisht pikerisht per Mac-OSX dhe me vone per Windows.
Ky qe nje hap i mire pasi u be gati nje “default” ne treg.
Ja , ky ishte pak a shume fillimi i Microsoft, dhe vetem me Windows 3.0 ne 1990 vjen disi nje pune me serioze pasi suportohet 16mb ram, me shume se 640 kb akses ne memorje, dritare ne forme hierarkike, menaxher programesh, suport per rrjetin dhe me von ne 91 u drejtua drejt multimedias duke suportuar dhe CD-Rom.
Me kete, u shiten me shume se 10 milion kopie dhe shume prej tyre ishin te preinstaluara neper kompiutera, ashtu siç eshte windows sot i preinstaluar neper kompiutra.
Kjo shenoi nje hap prej gjigandi per Microsoft.

WINDOWS NT

Deri tani, Microsoft ishte duke shkruajtur kode te perziera midis OS\2 te IBM-s dhe MS-DOS-it te saj [goxha origjinale :P] por nga suksesi tha: “Pse mos te bej nje sistem operativ teresisht timin”?
Keshtu qe deklaroi ne 1991 qe la perfundimisht perpunimin e OS\2 dhe hapi projektin WINDOWS NT, por “SURPRIZE” perseri mania e kopimit te kodit :D, dhe Microsoft programon Windows NT mbi bazat e versionit ende te papublikuar te OS\2.2.0 te IBM-s, veprim qe perseri nuk la shije te mire, por nga ana tjeter me kete hap u be nje bum i madh ne treg dhe Microsoft rriti eksponecialisht fitimet e tij.
Kjo shenoi dhe realitetin e “divorcit” midis Microsoft dhe IBM-s, sidomos dhe nje DEMO e Ballmer i cili tregonte menyra te ndryshme se si mund te shkonte ne krash nje OS\2 i IBM-s.

Vijm tek viti 1992 ku vjen Windows 3.1 ku erdhi me suport te skedave audio me drivera te ndertuar ne brendesi te sistemit, truetype font, dhe screen savera, por mendoj se ne kete moment hapi me i rendesishem eshte se Windows hapi krahet dhe mori fluturimin dhe u be sistemi me i perdorur, akoma me me rendesi eshte se filluan te shkruhen programe per te nga programatore te ndryshem dhe firma te ndryshme.
Ja ku vijm dhe tek ai qe une e quaj Windows 1.0 sepse jemi tek Windows NT 3.1 ku sistemi vjen me nje kernel te ri te koduar nga Microsoft, ky Sistem 32 bitsh, vjen i adresuar dhe tek Enterprise me aplikacionet client dhe server si dhe me shume aplikacione popullore duke e bere keshtu klientin akoma me shume per vete.

Prapaskena

Mbas gjith kesaj, dhe 5 vitesh te mira gjyq, perfundimisht u dizaprovua gjyqi i Apple kundrejt Microsoft, Microsoft votohet si Kompania me Inovative dhe behet nderkohe sistemi operativ me i perdorur.

WINDOWS 95

Eh, ketu jemi me nje kompani te pjekur dhe me nje sistem te pjekur, Windows 95 solli IE si browseri i pare cross-platform, solli suportin e famshem DirectX, nje levizje e zgjuar per tu pushtuar tregun e lojrave, OEM interface , SDK per developersat.
Jemi ne kohen e suportit te skedave grafike dhe fillimet e suportimit te Audios ne 3D (efektet).

Microsoft “BOB” deshton.

Mos u çudit, edhe pse nuk e ke degjuar ndonjehere ka egzistuar dhe ka qene nje projekt i Microsoftit per te zevendesuar Windows 3.1 dhe Windows 95 ne aspektin e perdorimit te leht, pra per ta bere sistemin shume me te thjesht tentative qe deshtoi dhe prandaj nuk flitet shume per te 😉
Arsyeja? – Suporti hardware, shume i shtrenjte dhe me shume kerkesa, aq shume saqe perdoruesit filluan te pyesnin “windows apo mac?” keshtu qe doli nga skena duke shenuar nja nga deshtimet me te medha te Windows.
Projekti daton ne 1995.

Perpara se…. WINDOWS 98

Microsoft-i , ne vazhden e punimeve te tij DirectX ne 1996 nxorri dhe Simulatorin e Fluturimeve (loje) duke zene vendin e 5-ste ne rangun e prodhuesve te lojrave, ky version ishte vazhdimi i origjinalit per versionet e mehershme te windowsit. Diçka e habitshme dhe kurioze ishte sene kete kohe Microsoft bllokoi shitjet e Windows ne gjuhen kineze, kjo sepse ishte kunder “komunizmit” apo se ishte rast i volitshem qe te kalonte akoma me shume ne qender te vemendjes?
Boh, kush e di…
Perpara Windows 98 kemi dhe nje AntiTrust kunder Microsoft-it pikerisht per praktikat e tij anti-kompetitive per te mbajtur monopolin, ne kete AntiTrust te firmosur u angazhua dhe Departamenti i Drejtesise, dhe me ne fund gjyqtari njohu se Microsoft ka mbajtur Monopol dhe ka demtuar perdoruesit , rivalet dhe kompanite e tjera.
LOL
Me vone normalisht, mbas ndonje dore te mire lekesh jo vetem qe u hoqen akuzat nga Microsoft por u akuzua dhe gjyqtari per vendimin e marre :$.

WINDOWS 98 apo UPDATE?

Realisht, nga 2 versionet 98 dhe 95 nuk ka ndonje ndryshim shume te madh perveç Failsystemit Fat32, suportit USB, dhe integrimit te Internet explorer ne sistemin baze (me pare ka qene program ekstra), pervç kesaj u shtua dhe Windows Update, shume nga specialistet mendojn se ka qene thjesht nje update dhe jo nje sistem i ri, Une si perdorues i thjesht e ndaj kete mendim, keshtu qe nuk po flasim me shume dhe kalojm tek :

WINDOWS 2000

U ideua per te zevendesuar, dhe Zevendesoi.
Per mua me versionet  e tij Sever, Professional, Advanced Server, dhe Datacenter u ideua me shume per te konkuruar monpolin Linux ne fushen e platformave dhe serverave, erdhi me suport wireless dhe versione 64-bit per te suportuar proçesoret ITANIUM te Intel.
Kjo mendoj se eshte e vertete sepse direkt mbrapa Microsoft nxorri Windows ME (Millenium Edition) i programuar per perduresin shtepiak me Movie Maker, System Restore, pra ne fjale te tjera nje sistem “Plug & Play”.
Realiteti: Ishte nje “gaf” e nxituar pasi shpejt erdhen ankesat e konsumatoreve per instabilitet, krashe dhe “THE BLUEZZ SCREEN OF DEATH” :D, pasi thjesht Rocks!!
Dhe eshte e çuditshme pasi historia perseritet, per te konkuruar Macintosh ndodhi e njejta gje me Vista ku doli nje sistem shume i paqendrueshem aq sa shume preferonin te rrinin tek windows XP dhe vetem me windows 7 ndodhi ndryshimi, ashtu siç do shohim ndryshimin me:

WINDOWS XP

Ketu vjen dhe suksesi i Micrososft, sepse ky eshte realisht sistemi qe vodhi zemrat e klienteve :)
Erdhi me file sistem te ri (NTFS) nje mori aplikacionesh per perdorimin te perditshem, goxha i mire per lojra dhe nuk eshte e veshtire per te kuptuar se pse ende Windows XP eshte sistem i preferuar ne mas.
PS, pika e dobet e Windows XP [a mendoni se Ballmer do kete ndryshuar strategjine e shitjes tek XP?]
httpv://www.youtube.com/watch?v=_-8IufkbuD0

Do te shtoj dhe disa detaje qe mund tju pelqejn, ne 2003 Microsoft hengri gjob nga Bashkimi Europian me 497 milion € (mos i mendo se te merren mendt ) pikerisht per akuzat qe u permenden me siper nderkohe qe disfatat e radhes kunder “pirateris” vazhdonin, ja te flasim sot, sa e veshtire eshte te gjesh nje program.exe te krakuar?
Eshte me e veshtire te gjesh origjinalin nga faqet zyrtare, per kete Warez flet vet me shume se rreshtat qe po shkruaj.
Siguria ishte nje tjeter ane negative pasi gjithmon ka vuajtur dhe po vuan, kjo sepse sipas mendimit tim behen ca punet shkel e shko, dhe duhet te ndryshohet zemra e sistemit e cila eshte duke u çuar perpara me patch qe prej 8 vitesh.
Deri ketu besoj se eshte e paditura ne aspektin historik, pjesen tjeter deri tek Windows 7 e njohim keshtu qe besoj se 1:30 min mjaftojn per kete teme lol.
Ja dhe vidjoja plotesuese ku mund te shikoni Windows OS ne vite.

Shikim te Kendshem:
httpv://www.youtube.com/watch?v=MrMNHwmd9Hc

Softwari i lire eshte per njerez te lire!

Ne njerezit jemi pak krijesa te çuditshme,
shpesh e dime qe diçka eshte me e mire per ne dhe perseri vazhdojm me ate qe eshte me e keqe e pse?
Sepse “te gjithe te tjeret” e bejn dhe edhe ne duhet ta bejm. Por kjo normalisht nuk eshte diçka qe thuhet, kjo eshte brenda ne subkonshin tone..

Nga ç’fare u tha me siper kuptohet qe eshte nje gjendje mendore dhe jo diçka qe e sjell llogjika, pra eshte nje mur ne mendje i cili nuk mund te kalohet. Dhe per te mos e kaluar kete mure, i shikon qe te japin ç’do lloj justifikimi te mundshem..
Per te mos e bere shume si leksion filozofie po hyjm ne thelb te temes.
Kur themi software i lire menjehere na shkon mendja tek Linux, tek Linus Torvalds, tek R.Stallman tek GNU , FSF e me radhe.. Softwari i lire na sjell disa gjera qe sot po i mohoen gjithkujt:
*PRIVACY – e drejta per te pasur diçka private qe nuk do te jete publike, e kjo mund te jete dhe fotot e familjes, nje filmim kur ke qene i vogel, apo mund te jete programe te caktuara , kod qe po shkruan, apo ç’fare do lloj gjeje tjeter qe ti e do private.
*E DREJTA PER TE PARE PROGRAMET QE EGZEKUTOHEN NE KOMPIUTERIN TEND – kjo absolutisht nuk lejohet ne sisteme si windows ku ti nuk e di se ç’fare proçesesh egzekutohen ne kompiuterin tend, dhe nga ç’fare kodi kane dale programet qe po perdor dite mbas dite, nderkohe qe programet me kod te lire dhe te hapur ti mund ti shikosh, ti ndryshosh dhe asgje nuk eshte e fshehur ne syte e tu, biles edhe vet kerneli i sistemit.
*MODIFIKIMI – Linux te sjell mundesine per te modifikuar programet , dhe vet sistemin deri ne pafundesi, ta personalizosh dhe edhe ta ndertosh vet, njihen distribucione te tilla si arch linux, linuxfromscratch te cilat jane ndertuar pikerisht per keto qellime, mendo nese mund ta besh kete gje ne windows, do te quhej CRACKING dhe do te fusnin ne burg!
*STABILITETI – ua garantoj qe askush prej perdoruesve te windows nuk ja ka idene e kuptimit te kesaj fjale deri sa vjen dhe perdor Linux, kjo per shkak te kernelit te tij monolitik qe e ben nje skedar super kompakt, dhe jo nje sistem si windows qe edhe mbas çinstalimit te programeve qe ke ne kompiuter harron te pastroj regjistrat e sistemit nga zerat e porgrameve, sistem qe ç’do 2 muaj duhet te formatosh sepse thjesht “nuk mund te perdoret me”.
*SHELL – apo terminali, ka qene nje nga sekretet qe solli softwari i lire, nje program super i fuqishem qe mbeshtjell kernelin dhe nese je root (administrator i sistemit) mund te besh ç’fare do lloj gjeje qe ke ne koke me kompiuterin tend.
Microsoft , si imitues i mire qe eshte u perpoq qe ta sillte kete funksion tek windows 7, por pa sukses pasi thjesht ta shpif.
Si rezultat, te gjitha keto qe u permendem dhe te gjitha ato qe nuk kam permendur jane opcione dhe funksione te nje perdoruesi qe do te jete i lire dhe do te kete nje sistem stabel, te shpejt qe mund te bej me te ç’fare te doje dhe te kete besim se sistemi i tij nuk do e le ne balte dhe as nuk do shkoj ne krash dhe as nuk do shikoj programe qe nuk pergjigjen apo programe qe as qe e ka idene se ç’fare kane ne brendesi te tyre.
Si rezultat i asaj qe u shkruajt, softwari i lire eshte per njerez  te lire!

Disa nga justifikimet qe degjon nga persona qe jane te fiksuar nga windows:

a)Eshte i veshtire!
Gje qe nuk eshte aspak e vertet, sepse me distribucione si Ubuntu, Fedora, MINT, etj jane krijuar pikerisht si distribucione per te suportuar perdoruesit e windows qe kalojn perhere te pare ne Linux, dhe tek to gjen:
*Instalim te programeve me nje klik
*Suport hardware te fuqishem duke mos pasur nevoje te kryesh instalime “driverash” mbas instalimit baze te sistemit
*Grafike fantastike shume here me te mire se windows , nuk e beson? mjafton te perdorni compiz-fusion ose beryl dhe do shikoni se ç’fare do te thote grafike 😉
*Kerkim dhe instalim automatik i kodeksave apo i fonteve te sistemit ne rast se nuk hap dot ndonje fail video\audio apo ne raste arkivesh.
*Pafundesi programesh me GUI (grafike) te cilat jane shume te thjeshta dhe shume intuitive ne perdorim.
Shkurtimisht , siç e kam thene ne nje faqe tjeter, edhe gjyshja ime mund ta perdorte :)

b) Nuk ka programe!
Edhe ky nje gabim goxha i madh sepse o ka programe neper repository te linux ose nuk ka programe ne asnje cep, per kete mjafton qe te shtosh nje repository (web faqe gjigande ku magazinojn programe linux, zakonisht jane vet distribucionet zyrtare qe ofrojn nje sherbim te tille) dhe kjo sjell qe programi te instalohet direkt nga menaxheri i programeve qe e ke te instaluar ne kompiuter e ske nevoje qe te shkosh tek google e te kerkosh “vista codec pack” ta shkarkosh dhe te ndjekesh “next” next next… A eshte kjo me e thjeshte apo forma e Linux?
Nderkohe une do te thoja te kunderten pasi shume programe qe ofrohen per Linux nuk egzistojn per windows, shume platforma programimi etj, e perseri nese jeni te fiksuar mund te instaloni Wine ne Linux dhe kjo ben qe te keni mundesi te instaloni ç’do lloj programi te windows ne linux psh Adobe Photoshop e keshtu me radhe.
Akoma te fiksuar me windows?, mund ta instaloni me virtual machine, psh virtual  box eshte shume i mire dhe ja ku e keni dhe windowsin tuaj, akoma te fiskuar me te?
Instalojeni ne dual boot duke ndare hardiskun tuaj ne dy pjese, 1 per windows e 1 per linux.
Shkurt, hidhi nje sy PackMan, Rpm-Fusion, Repositori te Debian, Slackware etj etj.

c) Nuk mund ta perdor ne Internet cafe-n time
Pergjigja, a ka sistem me te mire se ai qe qe ne fillimet e tij eshte krijuar per ate pune?
http://www.zencafe.web.id/
Sistem linux i programuar dhe menduar per internet cafe-t
I Bazuar ne Slackware dhe Zenwalk, eshte goxha i sigurt dhe nuk keni nevoje te isntaloni deep freeze hahah 😀

d) Nuk kam Microsoft Office
Open-Office mendoj se eshte me i mire, dhe per me teper ofron shume gjera qe nuk gjenden tek Microsoft Office, si psh konvertimin direkt te nje faili word ne pdf, ne windows duhet te instalosh program tjeter nderkohe qe ne Linux e ben ne menyre te drejtperdrejt dhe eshte aq i mire saqe mund ta mbrosh nga kopimet, mund ta encriptosh, mund ti vendosesh password etj etj etj.

c) Per webmasterat – eshte nje MUST HAVE sepse shume CMS kerkojn pune me CHMOD dhe chmod nuk egziston ne windows , dhe as apache dhe mysql nuk jane krijuar ne fillimet e tyre per windows por jane thjesht pershtatje.

d) Per programatoret – lol ç’fare tu them, e dine me mire se une , jeni duke e perdorur!

Mos prit me, shkarko Ubuntu-n, ose Fedoren, ose Mint dhe shih vet ndryshimin!.
Nje falenderim i shkon http://alblinux.net/ si pioner dhe suportues i linux-it shqiptare.

Si te ndertojm nje rrjet LAN

Ne kete teme te shkurter, mbasi kemi pare disa koncepte te rrjetit do te shohim se sa e thjeshte eshte te ndertojm nje LAN, per kete na duhet:

2 ose me shume kompiutera te paisur me Kart Ethernet, kablla etherneti si dhe  switch, ose ndonje router eshte akoma me i preferueshem.. Sot shumicen e ketyre aparaturave i kemi ne shtepi, psh nuk besoj se ka ndonjeri ne shtepi ndonje kompiuter pa pjesen ku futet kavoja LAN, dhe nje sked Etherneti. Nese prisni shume rreshta gaboheni, per te ndertuar nje LAN eshte shume thjesht, dhe ne do te trajtojm ate “me te thjeshtin” ndersa per ta menaxhuar zakonisht duhet nje Linux ne mes te gjullurdis, dhe gjithmon varet se ç’fare sherbimesh do ofrojm. Keshtu qe fillojm nga puna, kemi 2 kompiutera, 2 kablla dhe 1 router te futur ne prizen e korentit dhe te ndezur, GJEJA e pare qe bejm eshte qe te lidhim kompiuterat me ruterin me ane te kabllave qe kemi, dhe ruteri do u japi nje adres IP qe ne momentin e pare te lidhjes dhe psh kompiuterin qe e kemi futur te parin do i jepet nje ip e tipit 192.168.1.100 kurse i dyti do te marri 192.168.1.101 . Ruterin do e shohim qe ka vende ku futen kavot ethernet. Persa  perket formave te rrjeteve LAN psh yll apo unaz e keshtu me radhe duhet te flasim edhe per administrimin e nje rrjeti LAN, dhe do te dilnim nga niveli Fillestare dhe nga kategoria Mini Tutoriale Shqiptare :), gjithsesi kjo teme eshte per te kuptuar se sa e thjeshte eshte sot te lidhesh 2 kompiutera me njeri-tjetrin, perkundrazi dikush ka thene se eshte veshtire te mos i lidhesh 2 kompiutera me njeri-tjetrin.

Mesazhet e Networkut: Adresa dhe Transporti

Mbasi kemi lexuar 2 temat Koncepte baze te rrjetit dhe Mesazhet e Networkut, formatimi dhe emrat sipas OSI mund te shohim edhe kete teme te thjeshte te cilen do e kuptojm duke perdorur analogjine.
Eshte e qarte, qe nese une nisem per tek tregu per te bere pazaret zgjedh:
a) do iki me makine?
b) do iki me biçiklet
c) do perdor mjetet?
d) do eci ne kemb..
Kjo ka te bej me transportin dhe nje pik tjeter qe na intereson ne temen Mesazhet e Networkut, Adresa dhe Transporti eshte dhe Adresa pra tek cili treg do iki? Ku do e bej pazarin ^^ ?

Ndarjet e mesazheve ne rrjet jane ne baze te:

Adreses dhe Transportit

Unicast – ne kete rast origjina eshte 1 paisje dhe destinacioni eshte 1 paisje networku, dhe kjo perben rastin me normal ne komunikimet e sotme te networkut. Ne analogji mund te marrim rastin e nje rrjeti si MSN ku 2 persona jane duke folur me njeri-tjetrin ne Messenger. Ne kete rast paketat origjinohen nga nje paisje dhe kane nje paisje te vetme si destinacion. Transporti eshte si ne rastin kur dergon nje leter, kjo leter ka nje dergues dhe nje destinacion dhe transportohet nga PTT tek destinacioni.

Broadcast – ne kete rast origjina eshte 1 paisje, porse destinacioni jane te gjitha paisjet qe gjenden ne rrjet, keto jane mesazhe qe perdoren per funksione te ndryshme psh per te pare nese paisjet jane online apo perdoren per monitorimin e rrjetit. Pra ky mesazh i shkon te gjith rrjetit dhe eshte njelloj me tellallin njehere e nje kohe qe i jepte lajmin popullit. Pra tellalli eshte paisja qe dergon lajmin ndersa destinacioni eshte i gjith populli.

Multicast – keto jane raste te komplikuara te mesazheve te networkut ku mesazhi ne keto raste i dergohet nje grupi e anetareve te nje networku te cilet plotesojn nje kriter, dhe vetem ata qe jane ne kete destinacion. Kjo eshte si rasti i furnizuesit dhe dyqaneve, psh nje furnizues mishi nuk do shkoj te shesi mishin tek dyqanet e bukes por do shkoj te shesi viçat tek kasapet. Ne kete rast destinacioni edhe pse eshte ne shume vende ka nje kriter te caktuar. Ne rrjet ky  rast mund te krahasohet me  nje video konferenc kur shefi u flet nenpunesave ne te njejten kohe. Pra videokonferenca eshte e drejtuar tek nje grup i caktuar ne rrjetin e firmes dhe jo tek te gjithe.

Mesazhet e Networkut : Emrat dhe Formatimi ne rrjet sipas OSI

Shume networke perdorin sot packet switching si teknologji komunikimi ku dergojn nje grumbull te dhenash nga nje paisje networku tek tjetra. Edhe pse fjala “paket” duket ne kete metode, fjala me e pershtatshme per te pershkruar kete fenomen quhet “Mesazhe”. Mesazhet pra jane struktura te perdorura per te derguar informacione ne rrjet. Kjo terminologji hera-heres eshte shume e pershtatshme sepse ndihmon ne pershkrimin e pershtatshem per permbajtjen qe ka paketa, apo shtresen network ne te cilen po punohet. PSH:

Paket – eshte nje term qe perdoret per te pershkruajtur mesazhet qe dergohen ne shtresn e OSI-t qe quhet Shtresa Network. Pikerisht per kete arsye degjojm shpesh “Paketat IP” panvarsisht se si term perdoret edhe per te pershkruajtur ç’faredolloj mesazhi ne ç’faredolloj shtrese te Networkut.

Datagram – ky term eshte gati sinonim me Paketen, dhe e gjejm shpesh te perdoret per teknologjite e shtresave te networkut. Gjithashtu perdoret si referim per te pershkruar nje paket ne nivelet me te larta te OSI-t.

Copezat – (frame) ketu behet fjale per nivelet e uleta te shtresave OSI, per kete arsye perdoret me shpesh ne shtresen data-link. Me raste perdoret edhe ne shtresen Fizike. Frame, apo Korrniza si emer na thote se eshte Pjesez, cope e diçkaje me te madhe dhe na le te kuptojm se formohet duke marre Mesazhe te nje niveli me te larte dhe duke i copetuar ato ne copa me te vogla te nevoitura per nje nivel me te ulet.

Qelit – Paketat dhe Copezat (frames) mund te kene madhesi te ndryshme ne baze te permbajtjes qe kane ndersa qelite kane nje madhesi te fiksuar e cila nuk ndryshon psh mesazhet prej 53 bytesh te derguara ne Asynchronous Transfer Mode (ATM) quhen qeli (cells). Ashtu si Copezat, ato operojn ne shtresa te uleta te OSI-t.

Komunikimi ne rrjete te lloit packet-switched eshte i bazuar ne shkembim e artikujve qe ne pergjithesi quhen mesazhe. Keto copeza informacioni mund te quhen dhe Paketa, Copeza, Datagram, Qeli ne baze te protokolleve dhe shtreses se networkut ne te cilen po perdoren.

Formatimi i Mesazheve te Rrjetit

Me siper u trajtua per menyrat se si Mesazhet perdoren nga nje protokoll e shtrese tek nje tjeter, por realiteti eshte qe diferencimet duhet te behen ne baze te permbajtjes se tyre. Per tu fiksuar eshte se ç’do protokoll perdor nje menyre te veçant formatimi qe e ben te ndryshoje nga nje protokoll tjeter.

Kreu – Informacion i cili eshte i renditur perpara te dhenave (ngarkeses\permbajtjes) i cili permban informacionin e kontrollit, qe jane informacione me rendesi sepse percaktojn karakteristikat kryesore te mesazhit pra “si, qysh , tek” te dhenat qe vijne mbrapa do te interpretohen, ç’fare madhesie kane etj..

Te dhenat – Te dhenat jane informacioni real i cili do te shkembehet, mund te jene ne madhesi te ndryshme dhe gjenden ne qender te Mesazhit. Ne disa raste nje Mesazh mund te jete pa te dhena , ne keto raste mund te perdoret per te kontrolluar komunikimet (psh per te filluar apo mbyllur nje komunikim).

Footer – si te themi “perfundimi” i Mesazhit, nuk shume ndryshim nga Kreu (headeri) sepse pak a shume permbajn te dy informacione kontrolli.

Formati i pergjithshem i Mesazheve te Networkut eshte i perbere nga Kreu, Te Dhenat, dhe ne disa raste Footeri. Mesazhi i futerit nuk ka ndonje ndryshim ne funksion nga ai i Kreut (headerit) perveçse ne pozicionim (kreu ne fillim, fundi ne fund). Futeri perdoret vetem ne disa raste, psh rastet kur te dhenat ne fushen e “TE DHENAVE” llogariten gjate kohes se transmetimit.
Akoma me me rendesi eshte se siç u permend me siper ç’do mesazh i nje protokolli te caktuar ka Headerin dhe Footerin e tij i cili ndryshon nga nje tjeter, kete Header dhe Footer do e fusim tek Protocol Data Unit (Njesia e protokollit te te Dhenave) PDU perderisa percaktojn dhe protokollin ne baze te te dhenave. Ndersa vete te Dhenat qe permban Mesazhi do i fusim tek SDU (Service Data Unit) per shkak se te dhenat jane rezultat i sherbimit ne realitet dhe nuk percaktojn protokollet.