Si te hapim nje akont @googlemail.com

Google , ne kete moment ofron sherbimin me te mire email per publikun, si nga ana e sigurise, nga ana e menaxhimit te spamit , e vetmja gje qe i mungon dhe nuk e ofron si sherbim eshte emaili i enkriptuar, gjithsesi
per nje sherbim kaq te perdorur eshte mire me kaq.
Vijme tek tema, me siguri te ka qelluar te kesh marre email nga ndonje mik dhe ke pare qe nuk eshte @gmail.com porse eshte @googlemail.com dhe ke thene ç’ne?
Google ka probleme dhe “zenka” ne UK dhe gjermani per te drejtat e saj trademark, keshtu qe per te ofruar sherbimin e saj ne keto vende ka hapur @googlemail.com.
Tani te vijm tek zgjidhja e problemit, (he pra thuje se na qite tinjat!) :/
Dhe ai qe do dali nga shtepia sot esshte…. eshte……
e…s……h……t……..e……………
Zgjidhja 1
Vizitoni gmail me nje proxy ku IP-ja juaj te jete e UK-s ose e Gjermanis.
Zgjidhja 2 , disi me e thjesht dhe qe me pelqeu me shume (e provova vete) 😀
Eshte, shko vizito http://gmail.com , kliko tek “Create an Account” dhe linku do te kete nje forme te tille:
https://www.google.com/accounts/NewAccount?service=mail&continue=http%3A%2F%2Fmail.google.com%2Fmail%2Fe-11-cffac4959f68536f36b91e2bf6797-107844d29d58351508126530f7402f360d689c88&type=2
dhe normalisht do te shohesh : Desired Login name (hapesire) @gmail.com..
Linkut tek browseri i shtojm nje &gd=1 dhe behet
https://www.google.com/accounts/NewAccount?service=mail&continue=http%3A%2F%2Fmail.google.com%2Fmail%2Fe-11-cffac4959f68536f36b91e2bf6797-107844d29d58351508126530f7402f360d689c88&type=2&gd=1 dhe “TADA! ” u be @googlemail.com
Nese keni probleme, thjesht beni copy\paste linkun e mesiperm dhe “enjoy your new shinny account” 😛

Disa “xhevaire” nga bota Linux

Ne kete teme te shkurter do te permendim disa te reja, (disa prej tyre te vjetra), dhe disa distribucione linux te “veçanta” qe mund tju hyjne ne pune :)
Po e fillojm me nje te re qe me befasoi pak, PCLinuxOS, lesoi versionin e ri jo me DE (desktop environment si Gnome, KDE , LXDE, etj) siç jemi mesuar ta shohim por me WM (Windows Managerin) e njohur open-box.
Eshte nje version i forcuar “trying to keep it simple” i PCLinuxOS i cili eshte shume i thjesht ne perdorim dhe i rekomandueshem sidomos per ata qe kerkojn te ndryshojn OS.
Per me shume info, drejtojuni faqes zyrtare.
http://pclinuxos.com/?p=626

Diçka tjeter interesante qe ka disa kohe qe qarkullon vjen nga komuniteti indonezian, eshte nje distribucion i quajtur ZenCafe, eshte i bazuar ne Zenwalk qe eshte i bazuar ne Slackware, nga emri besoj se e kuptuat.
Eshte i ideuar per Internet-Cafe, dhe ka te perfshira te gjitha aplikacionet e nevojshme per nje internet-cafe perfshire dhe “deep-freeze” like appli’s.
Ajo qe te ben pershtypje eshte se si jane gershetuar fluiditeti, shpejtesia dhe ne te njejten kohe thjeshtesia e ketij sistemi operativ, gjithashtu sistem auto-recovery i integruar, suport per web-camera , mori aplikacionesh multimediale etj.
Per me shume
http://linux.blogs.ie/

Vazhdojm me xhevairin e radhes, quhet ArchPwn eshte live, eshte i bazuar ne Arch-Linux (me kete besoj se u shpjegua pjesa me e madhe e ketij sistemi) dhe per me teper kerkon te behet sistemi “de-facto” i ushtrise zviceriane.
Eshte nje pen-testing OS i ideuar per kete qellim.
Per me shume: http://www.archpwn.org/index.php/Main_Page

Tani e ka radhen OTRS – Open source Ticket Request System, per ata qe kane punuar ne njer kompani te madhe IT, ose kane menaxhuar \jane marre me Help-Desk e dine se sa i rendesishem eshte nje program i tille.
Kam ngelur shume i habitur dhe i impresionuar nga ky sistem.
Eshte thjesht perfekt.
Nuk eshte vendi dhe as koha per te listuar te gjitha sherbimet qe na sjell,
http://otrs.org/feature/
Shihni videon ne homepage dhe provoni dhe demon tek homepage.
Suporti, edhe ai shume i mire per me shume keni video http://www.youtube.com/user/diginin1974#g/u

Tani nuk kam kohe per te trajtuar te tjeret, por hidhini nje sy vet Zeroshell dhe IPCOP.

c0d1ng hoR30R

Kam shume kohe qe nuk shkruaj, dhe shpresoj se do rrij me shume pa shkruajtur deri tek tema e ardhshme, por besoj se kjo qe po shkruhet tani ja vlen pritjen edhe 2 vjet :).
Meqenese eshte keshtu, ja ku e kemi nje teme qe i vetmi vend ku nuk eshte tabu te flitet eshte undergroundi.
Profesioni i dyte me i vjeter eshte lufta, por edhe lufta ka zhvillimet e saj dhe sot kemi IW (Information Warrior), per te hyre ne teme po bejm menjehere disa afirmime ne menyre qe te hapen syte dhe une te kursej rreshta fjalesh (isha duke thene kodi :P).
Jemi ne fushen e informatikes, dhe meqenese jemi ne kete fushe , nuk lejohen devijime nga e verteta qoft edhe me 1 bit sepse kjo do te sillte jofunksionim te plote (siç do te shihet me poshte), keshtu qe ç’do gje qe do lexoni eshte 100% e vertete, dhe 100% e vertetueshme per ata qe duan te kerkojn argumentet per secilen nga frazat e meposhtme:

*Me shume se 3000 kompani ne kete moment jane te infiltruara nga hackerat, ç’do institucion ka siguri te thyer dhe hane exploite (thyhen) ç’do dite nga hackerat.
* Firewallet, IDS , Anti-Viruset nuk punojn aspak mire, shumica e atyre qe i shesin keto produkte kane nje mentalitet “klasik te sigurise” dhe fokusohen tek Network Security nderkohe qe duhet te fokusohen tek Software Security.
* Shumica e makinave ne internet mund te thyhen NE KETE MOMENT (perfshire makinen ku eshte i hostuar ky sit), pa perjashtuar ketu ato me programet dhe sistemet me “up – to – date” kjo sepse ne kete moment egzistojn mijera exploite te quajtura “0-day” qe eshte shume e mundur qe te qendrojn te pa zbuluara per vite me radhe, gjithashtu shume qe jane publike nuk jane ende te rregulluara si probleme.
* Nje hacker serioz mund te futet ne makinen tende ne kete moment, edhe nese ti ke nje imazh sistemmi\backup apo ç’fare do lloj metode per te rikthyer sistemin kjo nuk do e ndihmoj pasi nje “serioz” mund te infektoj pa frik firmwarin e makines, qe do i bente keto tentativa “pastrimi” jo efektive. Kjo edhe sepse nje i tille mban me vete gjithmon nje arsenal qe nuk e ndan me te tjeret, (you know) per ditet e veshtira, si i thone, “mbaje ta kesh me vete, si dihet rruges”.

Tani po thoni “WoW” ç’fare po thot ky, … nuk po e marr vesh, ku do me dal daje? Per ta bere me shume kurioz, po permend disa fakte:

– Nasa humbi 165 milion $ kur Shatelli  per ne Mars u rrezua, kjo per shkak te nje problemi ishte nje bug ne perkthimin midis anglishtes dhe njesive te llogaritjes (shume banal) qe rezultoi me gabim ne llogaritjen e trajektorjes qe rezultoj ne nje perplasje.

– Nje anije ushtarake amerikane , leshoi nje rrakete dhe shkaterroi nje avion pasagjeresh (Airbus A320) duke e mare per nje avion ushtarak. U.S ja hodhi fain programit ushtarak.

– Virusi i njohur “LOVE BUG” shkaktoi biliona deme, kjo per shkak te nje gabimi ne design te microsoft outlook i cili lejonte egzekutimin e kodit te jashtem, realisht shumica e viruseve perdorin probleme sigurie te kodit dhe jo te networkut per te bere ate qe duhet te bejn.

Virusi qe po flisnim 2 tema me pare, eshte edhe ai fakt i kesaj gjullurdie qe flitet.

E pse nuk kam degjuar une o Ardit nga keto qe po shkruan?
Le te lexojm bashk kete histori te vogel..
Ata qe kane studiuar pak software engineering, dine se programi kalon disa etapa deri sa te quhet i perfunduar, dhe nga etapat me te rendesishme eshte edhe testimi per probleme me dizajn apo ne aplikimin e ketij dizajni, i cili eshte nder me te gjatet dhe nder me problematiket sepse hshpesh here ben qe te shkruhen programet nga 0, dhe muaj te tere te shkojn ne kosh :)
Vazhdon historia.., E kemi vene re, qe sapo Apple nxjerr nje version te ri sistemi operativ, Microsoft hidhet edhe ai ne sulm dhe e nxjerr sistemin e vet para dates se caktuar, apo kur dikush nxjerr nje version te ri te programit apo funksione te reja edhe konkurrenti i tij menjehere do e nxjerri diçka te tille.
Dhe programatoret e shkret u kerkohen programe te medha dhe kur pyesin “kur te duhet i perfunduar?” shefi u pergjigjet me “dje!”.
Kjo sepse kemi te bejm me ekonomi tregu, dhe shefat zakonisht preferojn (shpesh te detyruar nga kushtet e egra te xhungles) te marrin leket ne moment se sa te humbin bleresat dhe te ngelen me nje program (relativisht te sigurt) por me pak bleres per shkak te voneses dhe mbizoterimit te tregut nga konkurrenca.
Nga kjo nxjerrim se tregu sot i programeve eshte parajsa e intruderave, me treshen e rendesishme qe vjen e forcohet:
Kompleksiteti Microsoft word ne fillim ka pasur vetem 15000 rreshta kod ndersa ne 95 pati 2000000 ndersa sot 10’000’000 kjo per nje hacker do te thote “njam njam njam”.
Pse , sipas llogaritjeve ne 1 KLOC (njesi matjeje per sasine e kodit) mund te kete nga 5 bug deri ne 50 bugzzzz dhe ky eshte ligj universal. Imagjinoni se sa mund te kete ne 1000000 KLOC? dhe ketu po flasim vetem per nje aplikacion, pa llogaritur aplikacionet e tjera, sistemin operativ, firmwaret, dhe edhe vet sistemet mbrojtese, antiviruset, firwallet….
Windows XP ka 40 milion KLOC, ndersa Windows 7 mendohet 120 milion. (pa programe te instaluara siper, vetem sistemi i fresket).
Dhe per “ata te sigurise” ligji eshte ligj, “me shume kod, me shume bugz”, besoj se tani e kuptoni frazen e çuditshme qe mund te keni hasur ne underground “keep it simple stupid”, e meqe ra fjala:

Ekstensibiliteti kjo eshte arsya kryesore e perhapjes se viruseve, sot programet nuk behen me kompakt si njehere e nje kohe, por sot kemi VM, plugine, shkurtimisht kode qe mund te perfshihen nga nje faqe e jashtme ne internet dhe te egzekutohen direkt ne makinen tende. Kjo eshte trend ne kete moment, dhe nese nje program nuk eshte i tille atehere nuk eshte i “mire”.Per me shume kerko ne google (nese nuk e di) per “Code Red”
dhe historine e tij me serverin e Microsoftit IIS
dhe pika e 3-te e “treshes e famshme” eshte:

Konektiviteti Ne momentin qe po shkruaj kete tem, kam hyre ne internet nepermjet iPhon-it me “internet tethering” dhe e kam lidhur me kompiuterin me USB. (Shih Settings>General> Network> Internet Tethering çoje On). dhe sot siç shkruhet tek “THE TCP-IP GUIDE” eshte e veshtire te mbash 2 aparate elektronike jo te lidhur me njeri tjetrin, kjo ka krijuar mundesine e sulmeve te automatizuara, pra ne momentin qe nje virus apo nje sulmues infekton nje range ip-sh shikon per te tjera, dhe per ta ber kete i duhet vetem nje skanim.

Rrenja e Problemit.

Vetem nje fjale, BUFFER OVERFLOW, aplikacione qe te lejojn te egzekutosh aplikacionin tend ne nje sistem te caktuar, ku ka me mire, vulnerabiliteti qe te lejon diçka te till te lejon kontroll te plote mbi sistemin.
Kjo eshte arsyeja qe e gjithe ajo qe eshte shkruajtur me siper po ndodh, dhe mbrojtja ndaj ketij lloj sulmi eshte shume minimale per te mos thene jo-egzistuese, pasi edhe nese keni firewall, antivirus, apo IDS ai do te monitoroj gjera “standarte” siç u tha ne fillim, psh ç’faj ka firewalli nese ti duke vizituar me internet explorer nje faqe interneti kthehesh ne nje zombie (kompiuteri yt, jo ti) , kodi kalon ne menyre legjitime dhe nese firewalli bllokon porten atehere nuk ka me internet dhe ti s’ke mundesi te lundrosh, e njejta gje me anti-viruset te cilet nuk jane te pergjegjshem nese me ane te nje aplikacioni (te besuar) egzekutohet kod (qe zakonisht mund te jete i maskuar dhe mund te duket normal) nga ky aplikacion dhe sistemi kompromentohet.
Nga keto kuptuam se mbrojtja kunder ketyre lloj sulmesh eshte shume e veshtire, kjo per disa arsye:
1) Nuk mund te monitorohet i gjithe kodi i te gjitha aplikacioneve, edhe nese behet nga ta dalloj sistemi mbrojtes qe ai kod i caktuar eshte kod keqberes dhe jo kod qe po e egzekuton programi? (po mendon tani per Snort dhe db e tij te firmave te shellkodeve dhe exploiteve te ndryshme) edhe nese do te kishte fatin te kapte nje te tille (ne rastin se sulmuesi po perdor diçka te gjetur rrugeve dhe jo te koduar vet [rast fillestaresh] nuk do te ishte ne gjendje ta ndalonte).
2) Sistemet e sigurise sot, maksimumi qe mund te bejn eshte te lajmerojn per nje sulm te till por jo ta parandalojn, (shume te pakt jane ata qe mund ta bejn).
3) Keto lloj vulnerabilitetesh kane te bejn me programatorin me shume se sa me vet programin, keshtu qe nuk ka diçka standarte, eshte gjithmon problem qe mund te ndodhet kudo ne 30000 rreshtat e kodit qe mund te kete shkruajtur dikush. Fakt per kete qe thash, provo te kerkosh ne google me “buffer overflow vulnerability scanner” dhe shiko rezultatet, asnje aplikacion per te bere diçka te tille, nderkohe qe kerko me “port scanner” apo “vulnerability scanner” dhe shiko listen se ku perfundon. Kjo eshte fakteqesi.
4) Tendenca per te nxjerr programet sa me shpejt, e ben kete problem gjithmone e me kritik, keshtu qe mendoni pak per programet gjysem te perfunduara ku edhe per ate qe jane programuar nuk e bejn plotesisht, ç’fare impakti ne nivelin e sigurise mund te kene ato ne nje sistem?
Vetem nje fjale: FATAL.

Si pasoje e ligjit te BUG-eve , dhe si pasoje e arsyeve qe u listuan me siper, ato qe u thane ne fillim te kesaj teme jane plotesisht te verteta, dhe nuk kane egzagjeruar ata qe thane “nje sistem i sigurt eshte nje sistem i fikur, i mbyllur ne nje burg te siguris maksimale i rrethuar me roje te armatosur me shot-gun”.
Mbas kesaj, mund te kuptoni fraza te tilla qe mund te gjenden tek zfo05 (kerkoje se eshte postuar ne kete blog)

“Apologies for the poor quality of the hacklog, but I’m old now and let’s face
it, Kevin Mitnick is done. You can move your box anywhere Kevin, we’ll find you
and own you. You should know best, it’s the “hacker” in us – or something like
that…See you soon.” — ky ishte mesazhi i lene nga profesionist “Kevin Mitnickut” te madh, “HACKERIT” legjendar, bytw FU** Y*U Kev.

Per ta perfunduar:

_____________________________________
Between us and people we know, everything is owned. We keep owning shit that
others have, they own some shit we already have. We don’t exactly hire
secretaries to sort this out.

We’re colonizing the internet the way Europe colonized Africa, cutting it up
into little pieces. We have your accounts, your mail, your dev box, your host,
and your ISP. Code exec on your lappy if we think it’s worth the hassle. We
have so much shit owned we can’t manage, or even remember, half of it
. Targets
pop up and we have to ask ourselves if we already have it, because we just don’t know.

We could set up franchises like McDonalds, one on every corner of the net, over
99 billion served. Supplying you with artery-clogging hax morning afternoon and
night.

We need some goddamn staff, we’re a billion dollar enterprise running on a
lemonade stand budget. If there was much useful help out there, we’d hand out
root passes like candy on hallowe’en. That’s just a pipe dream, we just find
more people we can’t trust. Anyone useful is as busy as we are. Thank your
lucky stars we ramble on.
____________________________________________________

Ky eshte realiteti.
Mire, dikush (supersticioz) eshte duke pyetur veten e tij, per arsyen qe me shtyu te shkruaja kete…
Faktikisht jane shume arsye..
a) Me pelqen e verteta, dhe me pelqen te demaskoj te paverteten, sidomos kur shemb iluzione. (kjo per te bere te kuptohet qe ajo qe shitet sot me emrin “siguri” eshte fraze boshe, dhe te flasesh kete qe eshte shkruajtur ketu eshte tabu sepse biznese te tera bazohen ne keto iluzione).
b) Materiali eshte shume i mire per programatoret qe nuk duan te pushohen nga puna se programi per te cilin ke bere dark te madhe e ke festuar me miqt, 1 vit me vone ben qe kompania blerese te humbi 1’000’000$
c) Me pelqen :)

Paradoks ne Universitetet Shqiptare

Mund te thoni se me pelqen kritika, porse nuk eshte e vertet.
Me pelqen te them fjale te mira , te lavderoj por jo pa vend.
E pra kete teme po ja dedikojme pedagogeve tane te dashur (nese jane te tille).
E nga tja nisim :/ , eshte fjala per fakultetet e informatikes , per te tjerat qe nuk kam njohuri nuk mund te flas.
Shumica e atyre qe pergatisin sot “eliten” shqiptare te informatikes, inxhinieret e ardhshem ,
Specialistet e Sigurise, Programatoret, Administratoret,
Specialistet e rrjetit sistemeve operative etj …etj ..nuk kane mbaruar vet per Informatike!
SI?
Po po, nuk kane mbaruar as per informatike te pergjithshme te harrojm specializimet\masterat etj,
por kane mbaruar per Fizik ose Matematik!
A mund te me thoni se ç’lidhje ka pitagora me kriptografine rijndael?
A mund te me thoni se ç’lidhje ka Isak Newtoni me nje Stack Overflow apo
me nje proçesor qe ka arritur 100%?
Dhe gjithsesi mbeten PEDAGOGE apo jo?
Pedagoge vertet mbeten, por jo Informatike ama!
Nuk dua ti heq asnjerit meritat, mund te kene metode te shkelqyer mesimdhenie,
mund te jene shkenctaret e matematikes apo fizikes, por me Informatiken jane amator dhe
jo te Diplomuar, nese jane profesionist ku e kane diplomen?
Une kete teme po e shkruaj si i jashtem, pasi personalisht nuk kam studjuar ne shqiperi porse
shume te njohur me kane sinjalizuar per situaten aty, dhe e keqa eshte se
nga mosha qe kane nuk çohen dot as nga karrigja tju hapin vendin te rinjve (pleqeri hesapi)
qe me siguri jane shume here me lart se ata.
Gjendja eshte e deshperuar, shumica e studenteve edhe pse mbarojn
“per informatik” nuk dine te shkruajn nje program, nuk dine te ndertojn nje faqe te thjeshte ne html,
nuk dine te menaxhojn nje databaze e nuk dine se ç’fare eshte LINUX..
Me duket se u bene si  shume “nuk dine” …, e kur “nuk dine” atehere si i marrin keto provime?
Pergjigjen te dashur miq po ua leme atyre qe luftojn korrupsionin dhe pedagogeve qe perhapin kulturen
, kulture qe u shpalos ne menyre perfekte nga ish ministri i kultures-rinis-dhe sekseve.

Jam shume i hidheruar per te vazhduar akoma me temen, e ne te njejten kohe u them
KURAJO te gjithe atyre pedagogeve qe kane diplome informatike
dhe jane te specializuar per ate vend pune, gjithashtu dhe studenteve nje KURAJO e madhe!
Zgjohuni, jemi ne 2o1o nuk jemi ne kohen kur u hap normalja ne Elbasan.

Komunikimi ne Internet | Format Virtuale te Komunikimit

Ne temen Historia e Internetit trajtuam qellimet origjinale per te cilat u ideua “Inter-Network-u” dhe morem nje ide per ç’fare u ideua interneti dhe transformimi i perdorimit te tij ne kohet e mevonshme, ne kete teme do te shohim pikerisht qellimin ‘sot’ per te cilin perdoret interneti dhe metodat e ndryshme te ketij komunikimi.
Jemi te qarte qe interneti perdoret per te shkembyer informacion, qofte ky informacion i drejtuar nga nje grup perdoruesish tek tjetri, qofte informacion i drejtuar nga nje firme biznesi tek konsumatoret apo qofte dhe Informacion i Rrezikshem perdorimi i te cilit varet nga qellimi.

Keshtu qe dalim ne nje perfundim se Interneti eshte “Shtepia e Informacionit” dhe pikerisht per ta bere kete informacion sa me te leht per tu ndare dhe arritur eshte zhvilluar shkenca e komunikimit ne rrjet dhe normalisht dhe mjetet e komunikimit ku do permendim ato me te rendesishme duke evituar rendin kronologjik te tyre.

Zines dhe EZines jane nga format me te vjetra te komunikimit derivojn nga ‘magazines’ dhe jane lloj revistash online , zakonisht ne formate text ku ndahet informacion i shkruajtur nga grupe te caktuara te cilat zakonisht nuk kane si prirje ndarjen e madhe te informacionit por jane te drejtuar nje grupi te klasifikuar lexuesish, nje shembull te nje faqeje te tille mund ta shohim tek textfiles[dot]com , zakonisht eshte nje webserver qe pret lidhje ne porten 80 dhe vizitoret perdorin web-browser (firefox, opera, safari, links etj)

E-MAIL ose Internet Mail, edhe kjo nga format me te vjetra qe sot njihet me shume e zhvilluar ne formen e saj web-mail si psh hotmail, yahoo-mail, apo i preferuari Gmail qe kohet e fundit eshte default ne https, edhe ne kete rast client eshte si me siper web-browser kurse serveri ofron nje interface ‘user-friendly’ per perdoruesit. Gjithsesi forma tipike eshte nje email server  qe mund te perdori POP3, SMTP, IMAP si protokoll dhe clienti po ashtu. Si teknologji e njohur per sigurine dhe privacy gjate shkembimit te emaileve eshte GnuPG.

Mailing-Lista edhe kjo nje form goxha e vjeter e komunikimit ne internet ku me ane te nje programi psh GNU Mailman ku ne kete rast kemi nje program te shkruajtur ne python tek i cili regjistrohen perdoruesit dhe komunikimi behet ne baze te dergimit te emailve ku kur dergohet nje email nga nje perdorues emaili i shkon te gjithe grupit, dhe nga njera ane eshte goxha form e mire komunikimi dhe sot. Nderkohe qe shembuj ‘modern’ te ketyre kemi bugtraq, google groups etj.

IRC , ketu kemi te bejm me te ashtuquajturin “chat” ku ne kete rast kerkon nje server dhe nje client ku servera te njohur kemi freenode.net , efnet.org 😉 , fuNET, DALnet etj. Zakonisht perdor porten 6667 ku client si mIRC, Xchat, LostIRC, Irssi (modular, i thjesht dhe shume stabel) apo tashme dhe web-browsera si opera e kane te perfshire nje client IRC.
Kjo forme komunikimi e internetit, vjen me kanale dhe ne formen e komunikimit ne kohe reale midis perdoruesve duke ofruar ‘kanale’ ne te cilat perdoruesit flasin me njeri-tjetrin ne kohe reale. Kemi dhe forma te tjera te IRC-s si pershembull miBIT

WebFaqet – kjo eshte forma me e perhapur sot ku perfshihen forumet, blogjet (tani jeni duke perdorur nje te tille), portalet ne pergjithesi dhe mund te jene faqe te veçanta ku psh mund te shkruhen vetem papers, mund te ndahen programe apo mund te jene faqe per zhvillime projektesh,  faqe reklamuese te bizneseve te ndryshme, faqe me sherbime, faqe multimediale me video (youtube)  dhe foto  etj etj. Kjo eshte nje kategori shume e gjere e cila perfshin nje pjese te mire te asaj qe nga shumica quhet ‘internet’ nderkohe qe ne realitet eshte vetem nje pjese e vogel.

File Sharing – po e fusim dhe kete ne kete tek “mjetet e komunikimit” pasi edhe kjo eshte nje mjet ‘komunikimi’ nderkohe qe ndahet informacioni, nder me te njohurit ne kete fushe eshte torrent ku ne kete rast nuk ka server por secili eshte client dhe server ne te njejten kohe, ka nje protokoll te caktuar dhe eshte ideuar ashtu si p2p apo forma te tjera per te ndare informacionin.
Zakonisht perdoret per te ndare informacion jo te ligjshem ku thyhen te drejtat e autorit.

VOIP – ose Voice over IP u ideua fillimisht per tu dhene jete telefonatave nepermjet internetit, funksionon dhe ky me server\client dhe ka protokollin e vet , faqe te njohura qe ofrojn kete sherbim jane VoipStunt te cilat ofrojn dhe telefonata me shqiperine voip-diçka etj.

IM ose Instant Messaging , doh, ka nevoje per tu sqaruar? Messenger, yahoo messenger, ndonje web – messenger e keshtu me rradhe, edhe kjo ka protokollin e saj dhe funksionon ne formen client\server. Me ane te IM-ve psh aMSN Pidgin, Windows Live Messenger qe jane client qe ne kete rast lidhen me rrjetin MSN mund te komunikosh ne kohe reale edhe duke suportuar videon\audion perveç mesazheve te shkruara.

VideoKonferencat – nje tjeter form komunikimi e ideuar per te ndare audion dhe videon ne dy drejtime ne te njejten kohe, dhe kjo eshte nje tekonologji paksa me e komplikuar, gjithsesi :

Sot, realiteti eshte se te gjitha keto sherbime shume programues kompani po perpiqen qe ti sjellin si nje pakete AIO (all in one) duke u munduar te perfshijn te gjitha sherbimet ne 1.
Dhe shpesh i gjejm te perziera me njera-tjetren.

Historia e sistemeve operative Windows

Me sa duket ka pasur vizitore qe e kane lexuar faqen e “orientimit” ku thuhet dhe qe vizitoret kane mundesi te “porosisin” tema qe jane te interesit te tyre duke na dhene keshtu edhe me shume mundesi per te ndihmuar falas!

:)
Po vazhdojm me temen, ne baze te kerkeses se emailit qe me erdhi.
Atehere, ne radhe te pare mua nuk me pelqejn shume datat :), por do te perpiqemi ta trajtojm temen ne menyre sa me konstruktive dhe reale, pa shume komercializma dhe nje shkrim qe me kenaq si mua qe e shkruaj ashtu dhe juve qe po lexoni :)
Nderkohe qe me poshte eshte dhe nje video ku mund te shihet pamja qe kane pasur sistemet windows qe nga fillimet e tyre.

Fillojm nga Argetimi 😀

Po e fillojm menjehere me nje “sekret” te vogel qe bill-it nuk i pelqen, sistemi i pare qe kane nxjerre ne perdorim nuk ka qene i bazuar ne MS-DOS, por ne UNIX 😀
E bukur apo jo, Micorosoft qe bazohet ne Unix dhe sistemi quhet XENIX dhe ishte nje version i modifikuar i Unix.
Kjo ndodhi ne vitin 1980, 5 vjet mbasi u themelua Microsoft (11/29/1975).
Vazhdojm, 1 vit me vone lind “Interface Manager” ai qe me vone u quajt ashtu siç quhet sot “Windows” per shkak te embelsis qe ka si fjale per tregun dhe bleresit keshtu qe Microsoft beri kthesen dhe ju drejtua grafikes  mbi MS-DOS.
Sepse pikerisht, Windows 1.0 i vitit 1985 ishte nje skandal GUI i ndertuar mbi shell-in MS-DOS 5.0 (te cilin e kishin nxjerre ne perdorim version mbas versioni qe nga viti 1976), them skandal sepse kishte shume pak aplikacione dhe goxha mbrapa ne krahasim me Mac OS-x.
Per ta pasur te qarte se si nisi e gjithe kjo, shikoni kete video te Ballmar duke u munduar te shesi Windows 😀

httpv://www.youtube.com/watch?v=tGvHNNOLnCk

Ishte i madh 1Mb (sistem 16 bit-sh :$) dhe kushtonte 100$ qe ne ate kohe kane qene shuuuume shuuume shuuuuume lek :)
Duke pare deshtimin qe pati videoja me siper 😀 , dhe shitjet e pakta qe pati Windows 1.0 Bill Gates vendosi qe te “rrembente” te drejtat e apple per paraqitjen vizuale te cilen e kishte me te drejta copyright Apple, e cila normalisht e paditi Microsoftin per ate akt te thyerjes se te drejtave te autorit dhe eshte ironike sepse ishte vet Bill – Gates nje nder ata qe dilte me te madhe kunder pirateris software me shprehjen e tij “kjo dukuri ndalon shkrimin e kodit me cilesi te mire”..
Keshtu qe ky version i windows, duke pasur dhe grafike me te mire, pati me shume shitje dhe ambjenti ishte goxha i pershtatshem pasi jemi ne vitet ku lindin kompanite e para IT.
Per ndonje fanatik te Microsoft qe nuk eshte i bindur per studimin dhe kopimin e detajuar qe ju be Mac-Os-X, i themi qe aplikacioni i pare “origjinal” grafik i Microsoft eshte Exel (1987) dhe per “habi” u kodua fillimisht pikerisht per Mac-OSX dhe me vone per Windows.
Ky qe nje hap i mire pasi u be gati nje “default” ne treg.
Ja , ky ishte pak a shume fillimi i Microsoft, dhe vetem me Windows 3.0 ne 1990 vjen disi nje pune me serioze pasi suportohet 16mb ram, me shume se 640 kb akses ne memorje, dritare ne forme hierarkike, menaxher programesh, suport per rrjetin dhe me von ne 91 u drejtua drejt multimedias duke suportuar dhe CD-Rom.
Me kete, u shiten me shume se 10 milion kopie dhe shume prej tyre ishin te preinstaluara neper kompiutera, ashtu siç eshte windows sot i preinstaluar neper kompiutra.
Kjo shenoi nje hap prej gjigandi per Microsoft.

WINDOWS NT

Deri tani, Microsoft ishte duke shkruajtur kode te perziera midis OS\2 te IBM-s dhe MS-DOS-it te saj [goxha origjinale :P] por nga suksesi tha: “Pse mos te bej nje sistem operativ teresisht timin”?
Keshtu qe deklaroi ne 1991 qe la perfundimisht perpunimin e OS\2 dhe hapi projektin WINDOWS NT, por “SURPRIZE” perseri mania e kopimit te kodit :D, dhe Microsoft programon Windows NT mbi bazat e versionit ende te papublikuar te OS\2.2.0 te IBM-s, veprim qe perseri nuk la shije te mire, por nga ana tjeter me kete hap u be nje bum i madh ne treg dhe Microsoft rriti eksponecialisht fitimet e tij.
Kjo shenoi dhe realitetin e “divorcit” midis Microsoft dhe IBM-s, sidomos dhe nje DEMO e Ballmer i cili tregonte menyra te ndryshme se si mund te shkonte ne krash nje OS\2 i IBM-s.

Vijm tek viti 1992 ku vjen Windows 3.1 ku erdhi me suport te skedave audio me drivera te ndertuar ne brendesi te sistemit, truetype font, dhe screen savera, por mendoj se ne kete moment hapi me i rendesishem eshte se Windows hapi krahet dhe mori fluturimin dhe u be sistemi me i perdorur, akoma me me rendesi eshte se filluan te shkruhen programe per te nga programatore te ndryshem dhe firma te ndryshme.
Ja ku vijm dhe tek ai qe une e quaj Windows 1.0 sepse jemi tek Windows NT 3.1 ku sistemi vjen me nje kernel te ri te koduar nga Microsoft, ky Sistem 32 bitsh, vjen i adresuar dhe tek Enterprise me aplikacionet client dhe server si dhe me shume aplikacione popullore duke e bere keshtu klientin akoma me shume per vete.

Prapaskena

Mbas gjith kesaj, dhe 5 vitesh te mira gjyq, perfundimisht u dizaprovua gjyqi i Apple kundrejt Microsoft, Microsoft votohet si Kompania me Inovative dhe behet nderkohe sistemi operativ me i perdorur.

WINDOWS 95

Eh, ketu jemi me nje kompani te pjekur dhe me nje sistem te pjekur, Windows 95 solli IE si browseri i pare cross-platform, solli suportin e famshem DirectX, nje levizje e zgjuar per tu pushtuar tregun e lojrave, OEM interface , SDK per developersat.
Jemi ne kohen e suportit te skedave grafike dhe fillimet e suportimit te Audios ne 3D (efektet).

Microsoft “BOB” deshton.

Mos u çudit, edhe pse nuk e ke degjuar ndonjehere ka egzistuar dhe ka qene nje projekt i Microsoftit per te zevendesuar Windows 3.1 dhe Windows 95 ne aspektin e perdorimit te leht, pra per ta bere sistemin shume me te thjesht tentative qe deshtoi dhe prandaj nuk flitet shume per te 😉
Arsyeja? – Suporti hardware, shume i shtrenjte dhe me shume kerkesa, aq shume saqe perdoruesit filluan te pyesnin “windows apo mac?” keshtu qe doli nga skena duke shenuar nja nga deshtimet me te medha te Windows.
Projekti daton ne 1995.

Perpara se…. WINDOWS 98

Microsoft-i , ne vazhden e punimeve te tij DirectX ne 1996 nxorri dhe Simulatorin e Fluturimeve (loje) duke zene vendin e 5-ste ne rangun e prodhuesve te lojrave, ky version ishte vazhdimi i origjinalit per versionet e mehershme te windowsit. Diçka e habitshme dhe kurioze ishte sene kete kohe Microsoft bllokoi shitjet e Windows ne gjuhen kineze, kjo sepse ishte kunder “komunizmit” apo se ishte rast i volitshem qe te kalonte akoma me shume ne qender te vemendjes?
Boh, kush e di…
Perpara Windows 98 kemi dhe nje AntiTrust kunder Microsoft-it pikerisht per praktikat e tij anti-kompetitive per te mbajtur monopolin, ne kete AntiTrust te firmosur u angazhua dhe Departamenti i Drejtesise, dhe me ne fund gjyqtari njohu se Microsoft ka mbajtur Monopol dhe ka demtuar perdoruesit , rivalet dhe kompanite e tjera.
LOL
Me vone normalisht, mbas ndonje dore te mire lekesh jo vetem qe u hoqen akuzat nga Microsoft por u akuzua dhe gjyqtari per vendimin e marre :$.

WINDOWS 98 apo UPDATE?

Realisht, nga 2 versionet 98 dhe 95 nuk ka ndonje ndryshim shume te madh perveç Failsystemit Fat32, suportit USB, dhe integrimit te Internet explorer ne sistemin baze (me pare ka qene program ekstra), pervç kesaj u shtua dhe Windows Update, shume nga specialistet mendojn se ka qene thjesht nje update dhe jo nje sistem i ri, Une si perdorues i thjesht e ndaj kete mendim, keshtu qe nuk po flasim me shume dhe kalojm tek :

WINDOWS 2000

U ideua per te zevendesuar, dhe Zevendesoi.
Per mua me versionet  e tij Sever, Professional, Advanced Server, dhe Datacenter u ideua me shume per te konkuruar monpolin Linux ne fushen e platformave dhe serverave, erdhi me suport wireless dhe versione 64-bit per te suportuar proçesoret ITANIUM te Intel.
Kjo mendoj se eshte e vertete sepse direkt mbrapa Microsoft nxorri Windows ME (Millenium Edition) i programuar per perduresin shtepiak me Movie Maker, System Restore, pra ne fjale te tjera nje sistem “Plug & Play”.
Realiteti: Ishte nje “gaf” e nxituar pasi shpejt erdhen ankesat e konsumatoreve per instabilitet, krashe dhe “THE BLUEZZ SCREEN OF DEATH” :D, pasi thjesht Rocks!!
Dhe eshte e çuditshme pasi historia perseritet, per te konkuruar Macintosh ndodhi e njejta gje me Vista ku doli nje sistem shume i paqendrueshem aq sa shume preferonin te rrinin tek windows XP dhe vetem me windows 7 ndodhi ndryshimi, ashtu siç do shohim ndryshimin me:

WINDOWS XP

Ketu vjen dhe suksesi i Micrososft, sepse ky eshte realisht sistemi qe vodhi zemrat e klienteve :)
Erdhi me file sistem te ri (NTFS) nje mori aplikacionesh per perdorimin te perditshem, goxha i mire per lojra dhe nuk eshte e veshtire per te kuptuar se pse ende Windows XP eshte sistem i preferuar ne mas.
PS, pika e dobet e Windows XP [a mendoni se Ballmer do kete ndryshuar strategjine e shitjes tek XP?]
httpv://www.youtube.com/watch?v=_-8IufkbuD0

Do te shtoj dhe disa detaje qe mund tju pelqejn, ne 2003 Microsoft hengri gjob nga Bashkimi Europian me 497 milion € (mos i mendo se te merren mendt ) pikerisht per akuzat qe u permenden me siper nderkohe qe disfatat e radhes kunder “pirateris” vazhdonin, ja te flasim sot, sa e veshtire eshte te gjesh nje program.exe te krakuar?
Eshte me e veshtire te gjesh origjinalin nga faqet zyrtare, per kete Warez flet vet me shume se rreshtat qe po shkruaj.
Siguria ishte nje tjeter ane negative pasi gjithmon ka vuajtur dhe po vuan, kjo sepse sipas mendimit tim behen ca punet shkel e shko, dhe duhet te ndryshohet zemra e sistemit e cila eshte duke u çuar perpara me patch qe prej 8 vitesh.
Deri ketu besoj se eshte e paditura ne aspektin historik, pjesen tjeter deri tek Windows 7 e njohim keshtu qe besoj se 1:30 min mjaftojn per kete teme lol.
Ja dhe vidjoja plotesuese ku mund te shikoni Windows OS ne vite.

Shikim te Kendshem:
httpv://www.youtube.com/watch?v=MrMNHwmd9Hc

Windows 7 Ultimate 0-day vulnerabilitet

Hellooooo 😀
Gabimisht, dhe per kuriozitet isha duke eksploruar pak nje Windows 7 Ultimate, e vertet kane bere goxha pune ne krahasim me versionet e meparshme si stabiliteti etj por mbas instalimit pashe diçka shume interesante.
Porta 5357 qendronte gjith kohes ne Listening (ne TCP dhe UDP) dhe jo nga nje proçes dosido por nga vet sistemi :)
Ky vulnerabilitet na lejon qe te terheqim informacione dhe te dergojm informacione te rrezikshme sistemit, diçka e tille eshte e lejuar dhe nga firewalli i windowsit te pakten keshtu tregoi skanimi me nmap dhe lidhja me netcat e me browsera gjithashtu.
Meqenese porta menaxhohet nga System atehere informacionet qe mund te dergohen dhe merren mund te jene kritike.
Per momentin nuk ka zgjidhje nga Microsoft, dhe reportin ta bej ndonjeri nga ju qe po lexoni kete postim.
Nuk e mbajta priv8 pasi heret a vone do dilte, keshtu qe sorry nese po fyej ndonje blackhat.
(Ah, per ata qe po e perdorin keshillohet instalimi i nje firewalli te mire dhe filtrimi i portes, kjo do e zgjidhte problemin.)
Testimi u be ne nje Windows 7 Ultimate, por besoj se dhe versionet e tjera duhet te jene vulnerabel.
Ky vulnerabilitet mund te perdoret gjithashtu per te explotuar aplikacione qe gjenden mbas firewallit te instaluara ne sistem.

Orientohu me Informatiken Shqiptare

Faqe Orientimi me Informacione te Rendesishme

AlbanianWizard nuk eshte nje faqe si gjithe te tjerat, si nga tematika, dizajni (i zgjedhur per te krijuar nje ambjent perfekt per lexim e jo pemen e vitit te ri) , objektivat dhe ndihma qe u ofron lexuesve te saj :)
Siç e keni vene re, temat qe trajtohen jane tema nga me te ndryshmet qe shume prej jush nuk i kuptojn, (po me ty e kam)  dhe ne nuk duam qe te mos i kuptoni pasi eshte kunder objektivit te AlbanianWizard i cili eshte: “Per nje Shqiperi te Ditur”. Keshtu qe:
Vendosem qe ti ndajm temat ne kategori sipas nivelit te veshtiresise ne menyre qe gjithsecili te di se ku te drejtohet per te lexuar , dhe mbasi e ndjen veten se ka perfituar mjaft atehere te kaloj ne nje nivel tjeter.

Nivelet e Lexuesve

Niveli Baze eshte per ata qe nuk ja kane idene informatikes dhe kompiuterit, pra jane totalisht te rinj dhe kerkojn informacione baze mbi perdorimin ditor te kompiuterit, ketu mund te gjeni zgjidhjen e shume problemeve tuaja me nje fjalor te kuptueshem, tema te shkurtra te shoqeruara me figura, skema apo dhe video.

Niveli Mesatar i cili eshte per ata qe dine diçka nga informatika, nuk them shume por e kane nje koncept se ç’fare eshte kompiuteri, perdorin pa problem browserat , hapin emailin, perdorin programet e chatit, dine te kontrollojn ne google, e kane idene se ç’fare eshte networku, koncepte baze mbi programimin.

I’m a cool Nerd eshte per studentet  e informatikes, te apasionuarit per persona qe ja kane idene informatikes ne pergjithesi dhe nuk kane veshtiresi per te kuptuar terminologjine perkatese.

MutherFhacker – do not Enter 😛 [per qejfin tone 😀 pakices ]

Kjo ndarje nuk vlen vetem per temat e Arkitektures dhe Assembly, pasi aty normalisht vihet metri per ata qe jane IT apo studjojn IT-n.

Nuk gjeta ate qe po kerkoja

Kjo nuk ndodh shpesh, por ne raste te tilla ne mund tju vijm ne ndihme ne nje kohe te shkurter. Mjafton te dergoni nje adrese email tek adresa ime email Me dergo email me temen qe kerkon (pershkruaje mire) dhe ne do ta postojm ate ne blog.
Kjo sigurisht mbasi ke perdorur boksin “Kerko” qe eshte ne fund te faqes. Navigimi eshte i thjesht, mund te lexoni ne baze te Etiketave, Arkivit, Autorit, Komenteve etj. Mos harroni te qendroni te abonuar, mjafton te klikoni ketu tek feed dhe do te lajmeroheni sapo te postohet nje teme e re ne AlbanianWizard.

Nese ka paqartesi, kerkesa, sugjerime .. Komentet ne kete faqe jane hapur keshtu qe mund te pergjigjeni ketu.

Kush tha se Opera eshte Browser?

Nuk e kam zakon te postoj lajme per versionet e reja te programeve qe dalin, por kjo ja vlen vertet. Te gjithe e njohim browserin Opera, nje browser shume i mire , i shpejte i sigurt, e me shume opcione :)

Ka ardhur nje beta e tij qe besoj se ka shenuar nje hap ne historine e internetit.  Po e filloj me ate qe me beri me shume pershtypje. Web server ne Web Browser, e degjuat? Web Server ne Web BROWSER, pra serveri do te japi mundesi te ndash failet e tua , fotot, faqet, direkt nga kompiuteri juaj pa pasur nevoje per te bere ngarkime neper faqe si rapidshare, opcioni i fundit qe te servir Opera 10.10 beta, eshte edhe  te hostosh nje faqe komplet tenden. Pra nuk te duhet me te blesh host, por te duhet vetem nje domain 😉 .

Pjesa e dyte qe me pelqeu dhe me beri shume pershtypje ishte Sinkronizimi, pra Opera te krijon mundesine per te sinkronizuar komplet informacionit e browserit me  celularin, webin dhe me kedo qe ju deshironi. Kjo ben qe ky  informacion te jete me ju kudo. Te rikojtojm sherbimet e tjera si Mail, Chat client, Widgets etj..

KA NJE PROBLEM, ne shkarkim shkon gjithmon ne krash, kjo e verifikuar si ne Linux, ashtu edhe ne Mac OS X Snow Leopard 10.6, ne windows nuk e di pasi nuk e perdor si sistem destruktiv (nuk eshte operativ :) ) [mbase sepse eshte ende beta]

Per me shume info: http://www.opera.com/products/

albanianwizard.org tashme me afer me ju

Sapo krijova grupin AlbanianWizard ne facebook, dhe mua mund te me gjeni duke kerkuar me Arditi AlbanianWizard, dhe mund te me shtoni ne listen tuaj. Kjo, per te krijuar mundesi qe emaili\blogu\forumi nuk na i krijon, pra nje social network eshte per tu njohur me mire me njeri-tjetrin, per ti shkembyer mendimet ne menyre me te afert, dhe normalisht per te ecur perpara ne njohurite tona dhe praktitken. (shqiperia behet e ditur me shqiptaret)

Perveç Grupit te krijuar, mund te me beni dhe mua Add :)

Grupi :http://www.facebook.com/group.php?gid=158125346077&ref=mf

Profili im: http://www.facebook.com/people/Arditi-Albanianwizard/100000392405670

AlbanianWizard.org, ju sjellim me afer 😛 (lol)