Windows Media Player nuk me hap videon – filmin!

Pershendetje, jeni ne windows dhe keni shkarkuar nje film?
Klikuat 2 here dhe windows media player u thote qe u duhen kodeks apo nuk e suporton filmin, shkurt nuk e hap?
Ja 2 zgjidhje te problemit:
Zgjidhja 1
Programi nuk e hap per shkak se nuk arrin te njohi formatin e videos, keshtu qe ne menyre qe ta njohi i duhet nje tjeter program i cili quhet “kodeks”, keshtu qe shkojm dhe shkarkojm programin duke vizituar:
SHKARKO Vista Codec Pack
Mbasi kemi klikuar tek “Major Geeks” per te shkarkuar, dhe mbarojm shkarkimin , instalojm programin duke klikuar 2 here siper dhe duke shtypur “Next Next Next…” deri sa te perfundoj instalimi. Tashme videoja\filmi juaj do te vizualizohet pa problem.
Zgjidhja 2
Nje zgjidhje tjeter, edhe kjo shume e thjeshte eshte instalimi i nje programi tjeter te njohur siç eshte VLC media player te cilin mund ta shkarkojm nga webi zyrtar:
Shkarko VLC-n
Mbasi e shkarkojm e instalojm, kesaj radhe klikojm me te djathten (e mausit ose te touch padit) mbi videon\filmin qe duam te hapim dhe i japim “open with” ose “apri con” ose “hape me” dhe zgjedhim VLC, dhe vidjoja apo filmi do te hapet :)
Njoy 😛

Mini Tutoriale Shqiptare – Kategori e re, per te gjithe.

AlbanianWizard.org inaguron sot nje kategori te re te quajtur “Mini Tutoriale Shqiptare” kjo per arsyet e meposhtme:
1) Shumica e temave ne albanianwizard.org, kane nje audience te limituar, (Student informatike, IT, programator, etj) kjo per shkak te nivelit te tyre dhe terminologjise se perdorur ne to. Ata qe i kuptojn plotesisht dhe marrin prej tyre, edhe pse trajtohen ne nje menyre te thjeshtesuar jane pak, keshtu qe per te vazhduar ndihmen ndaj shqiptareve dhe per te perhapur njohurite e informatikes po hapim kete kategori te re, ne menyre qe te gjithe pa perjashtim te kene mundesi te perfitojn nga keto tema te cilat do te jene te shkutra pa terminologji te renduar, dhe normalisht do te kene stilin dhe firmen AlbanianWizard 😉 .
2) Per te vazhduar me moton tone: “Per nje shqiperi te ditur..” duke u ardhur ne ndesh shqiptareve per probleme te vogla qe ndonjehere hane shume kohe, nderkohe qe  keto materiale do te jene teresisht te kuptueshme, do te trajtohen ne nivel sa me te ulet qe te jete e mundur dhe per me teper do te merren direkt nga persona qe realisht e studjojn informatiken duke u kursyer kohen tuaj , dhe duke dhene me pak fjale nje mesazh dhe sqarim te plote per probleme dhe “pyetje” te perditshme qe i vijn ne koke perdoruesit te thjesht te kompiuterit.
3) Duke pare mungesen e nje kategorie te tille ne atmosferen e internetit shqiptare, kjo edhe per mangesite ne aspektin e njohurive te “pseudoinformaticieneve” qe jane perhapur kohet e fundit ne net, vendosem qe ti japim nje zgjidhje sa me te shpejt kesaj plage dhe nje mjekim me ilaçin e duhur 😉

Me respekt, Stafi i http://albanianwizard.org

Hapat e para te webmasterit

Kjo teme eshte ideuar per te ndihmuar te gjithe ata qe duan te behen webmaster, dhe per tu dhene idene kryesore se si funksionojn gjerat.
Po marrim nje emer, psh Tomi..
Tomi dje mori kompiuterin dhe babai i vet i tha, “meso se si behen webet qe te bejm nje web per biznesin tone” dhe Tomi tha:

Si te behem webmaster?

Si fillim, duhet te kuptojm se ç’fare eshte nje webfaqe, dhe si arrihet ajo te vizualizohet ne kompiuterin tone.
Per kete duhet te fiksojm disa koncepte te thjeshta:
Klienti: Pra ju, qe po e vizitoni nje faqe ne internet psh google.com , dhe ne kete rast Client quhet browseri qe mund te jete opera, firefox, safari, konquerror , links, etj
Cache: Hapesire ne hardiskun tuaj e perdorur nga programi qe perdorni per te lundruar ne internet , hapesire ne te cilen depozitohen faqet qe vizitoni me gjith imazhet dhe failet e ndryshme qe i nevoiten browserit per te paraqitur ne menyre korrekte nje faqe.
Linja e internetit: Normalisht per te pare faqe interneti u duhet dhe linja e internetit, e cila nuk eshte asgje tjeter vetem se nje rruge komunikimi midis teje dhe “botes se jashtme” te internetit. Ajo trasporton te dhena dhe kaq!  [:p]
Serveri:Serveri eshte nje kompiuter i madh, i ndertuar po si kompiuteri qe po shikon ti kete faqe vetem se me parametra shume me te fuqishem dhe me nje sistem operativ te pershtatshem, psh ndonje Unix\Linux.
Wikipedia: Ose enciklopedia falas, eshte nje faqe qe u duhet webmasterave per te mesuar se ç’fare eshte Domain , FTP, MySql, IP, dhe ç’do pyetje qe keni mund ta drejtoni tek Wikipedia dhe Google. Ato jane miqte tuaj te gjendshem ne ç’do kohe.
Tani qe e mesuam kete, si funksionon e gjithe kjo?
Tomi sapo vuri internetin, dhe ka te instaluar ne te browserin Opera (si me i mire dhe me i sigurt ne krahasim me te tjeret) dhe tek adresa siper shkruan www.google.com dhe jep enter :S
Ne ekranin e kompiuterit u shfaq nje faqe me te shkruajtur GOOGLE me nje hapesire ku mund te shkruash dhe mund te kerkosh… Ç’fare ndodhi?
Broseri yt, dergoi nje kerkes tek serveri , pra Clienti i kerkoi serverit qe ta shoh,  Serveri e pranoi kete dhe u krijua nje lidhje midis ketyre te dyve. Kjo lidhje ishte lidhje interneti apo jo? Keshtu qe ne cache te browserit te Tomit u shkarkuan faile nga serveri,pra ne fjale te tjera, ajo qe po shikon ne realitet eshte ne kompiuterin tend, dhe eshte nje kopje e asaj qe gjendet ne serverin qe mund te jete shume qindra apo mijera kilometra larg. Ky eshte nje koncept shume kyç dhe themelor per tu fiksuar.
Ok, Tomi lexoi temat e wikipedia dhe kerkoi ne google per pyetjet qe kishte, cili eshte hapi tjeter?
http://www.w3schools.com/
Tek kjo faqe do te mesojm bazat e HTML dhe CSS, dhe klikoni tek keto te dyja per me shume info, keshillohet qe per momentin te mos ngaterroheni me HTML 5 sepse do i hapni pune vetes :)
I lexove dhe i bere testet tek w3schools? I kalove me sukses?
Nese po, atehere mund te vazhdosh te lexosh, nese jo kthehu dhe njehere dhe mesoi.
Te provojm aftesite tona :)
Shkarkojm nje template nga freelayouts , mbasi e shkarkuat klikoni tek index.html dhe do te hapet e njejta faqe por tashme kjo quhet ne “local” pra lokalisht sepse gjendet ne kompiuterin tuaj dhe jo me ne server. Nese jeni ne windows klikoni view source me browserin tuaj, (keshilloj opera) dhe editoni aty ato qe deshironi te editoni. Mbasi keni mbaruar editimin e faqes, faileve html, failit css, dhe imazheve doni tua tregoni kete punim shokeve tuaj. Cili eshte hapi tjeter?
Nje sherbim “Web Hosting” ku mund te hostoni failet tuaja ne menyre qe shoket te kene mundesi per ti pare, por me sa lexuat keto sherbime jane me pagese, atehere si i behet?
Kerkoni ne google me “free webhosting” dhe regjistroni nje akont diku.
Ok, u regjistrova dhe me dha disa username\passworde per FTP, MySQL (databaze) dhe login ne kontroll panel dhe nje subdomain psh, faqaime.hostifalas.com tek e cila kur e vizitoj me thote “constructing…” Tani eshte momenti qe te hedhim online ate qe kemi ne kompiuterin tone, kete do e bejm me ate qe quhet FTP-Client, dhe nje i mire dhe falas eshte dhe Filezilla (kekoje ne google).
Ok, fusim username, domainin, passwordin dhe lidhemi.. Perfundojm Uploadin (ngarkimin e faileve) dhe shkojm vizitojm faqen tone.
Do te shohim te njejtat faile qe kemi pasur ne kompiuter.
Ja ku u be dhe faqa jone e pare.

Dhe ky eshte nje webmaster?

Jo, ky ishte vetem hapi i pare, tani jemi familiarizuar me html\css, aplikacionet e webmasterit, serverat, ftp-t, sherbimet hosting dhe tani mund te fillojm realisht  te merremi me punen e webmasterit.
Normalisht nuk do rrime akoma te merremi me sherbime hosting free, por Tomi do te pergatisi nje faqe ne php, dinamike per biznesin e familjes.
Per kete i duhet qe te testoj faqen ne local, dhe per kete duhet qe kompiuterin  e tij ta shnderroj ne nje server te mirefillt.
Vetem nje fjale :)
http://www.apachefriends.org/en/xampp.html
ose
Wamp ose VertrigoServ ose …
Njehere qe e kemi instaluar, mund te vizitojm 127.0.0.1 me browserin tone, dhe tek direktoria www fusim failet qe na interesojn.
Ne vazhdim, shkarkojm CMS te ndryshem per te bere eksperimente, disa videotutoriale per ti instaluar do ti gjeni dhe tek:
http://albanianwizard.org/videotutorialeshqip/index.php
Nderkohe qe nese perdorni linux, per te instaluar e konfiguruar apache, php, mysql, mund te lexoni temen e meposhtme:
Lexo instalimin dhe konfigurimin e apache-mysql-php etj ne linux
Tani qe kemi ambjentin tone, shkojm shkarkojm disa CMS falas nga
http://php.opensourcecms.com/
Mbasi i shkarkojm, instalojm ashtu si tek videotutorialet dhe mbasi testojm, ndryshojm dizainin, personalizojm, dhe jemi te kenaqur nga rezultatet mund ta hedhim online ne nje sherbim hosting me pagese..

Disa pika themelore per te qene nje webmaster i mire:

Ne shumicen e rasteve, te percaktuarit nese dikush eshte nje webmaster i mire apo jo , nuk eshte thjesht nese di te instaloj nje skript, tezgjedhi nje design, apo te jete i mire ne SEO. Per mua si Ardit, webmaster i mire quhet ai qe u jep te tjereve ate qe webmasterat e tjere nuk u japin, ofron ate qe te tjeret nuk ofron dhe ne te njejten kohe perfiton dhe vet , perfitim ky qe mund te jete ekonomi, moral, kulturor etj.
Keshtu qe per te mos u lodhur koken, per mua eshte vetem nje pik Kreativiteti, i cili rrjedh duke sjelle origjinalitetin kjo duke u pare ne kendveshtrimin e sjelljes tek vizitoret te materialeve  \ sherbimeve sa me dinjitoze dhe te mira. Veçanerisht nese te tjeret nuk i ofrojn.
Keto ishin hapat e pare te nje webmasteri me njohuri themelore, hapat e tjera qe duhet te bej nje webmaster jane:
SEO (te behet specialist , sa me shume aq me mire)
Security (pa nje siguri relativisht te mire, ç’fare kuptimi do te kishte e gjith puna?)
Marketing (ti drejtohet web – marketingut ne menyre qe te kete perfitime sa me te mira).
Si mendoni, a do e ndertoj Tomi faqen e internetit per biznesin e shtepise 😛 ?

Algoritme: Rekursionet ne java

Pershendetje vizitor te albanianwizard. Shpresoj te keni kaluar nje kohe fitimprurese ne kete blog ashtu sic ka ndodhur tek mua…sot e tutje do mundohem dhe un te jap kontributin tim :).
Ne kete informacion te pare qe postoj ne Albanian Wizard do te trajtoj dhe shpjegoj nje algoritem i rendesishem dhe teper i perdorshem ne shkencat kompjuterike.
Pikerisht rekursionet.
Rekursioni eshte nje algoritem i cili zgjidh probleme dhe ceshtje nen ndihmen e nenceshtjeve…ja te jap nje shembull konkret dhe tipik te nje rekursioni:
Sic e dim 3! (faktoriali) = 3 * 2 * 1 (apo jo? )
Atehere kete faktorial mund ta paraqesim 3! = 3 * 2!
Ky eshte nje shembull tipik i nje rekursioni eshte “Hello World-i” i rekursioneve 😀 .
Kalojm pak ne java dhe kete shembul, pra faktorialin e numrit n e paraqesim me ane te nje aplikacioni java:

import java.util.Scanner;
public class Faktorial
{
public static void main( String args[] )
{
Scanner input = new Scanner(System.in);
System.out.println(“Fusni nje nr ne menyre qe te paraqitet faktoriali tij”);
int nr = input.nextInt();
System.out.printf(“\n%d”,faktoriali(nr));

}
public static long faktoriali (int nr1 )
{
if ( nr1 <= 1 )
return nr1;
else
return nr1 * faktoriali( nr1 – 1 );
}
}

Pjesa qe na intereson eshte tek metoda faktoriali, e cila merr si argument nje integer nr1 (inseruar nga useri) dhe nqs ky nr eshte me i vogel apo i barabarte me 1 atehere kthehet vlera nr1, perndryshme nqs eshte me e madhe atehere numri i futur shumezohet me faktorialin e ketij nr – 1. pra pikerisht ajo qe shpjeguam me larte.
Ky eshte nje shembull i nje algoritmi rekursive. Nje problem te till mund ta zgjidhim edhe me ane te perseritjeve…per cfare na duhet rekursionet atehere??
Ka shum raste ne te cilat eshte me e lehte te perdorim rekursione se sa perseritje (for, while). Psh. nqs na duhet nje program i cili gjeneron te gjitha mundesite e kombinimeve te shkronjave ne nje String atehere eshte me mire te perdorim rekursionet…Per te gjetur kombinimet e n objekteve duhet te gjejme kombinimet e n – 1 objekteve dhe elementin e mbetur ta fusim ne te gjitha pozicionet e mundshme tek nje kombinim n-1.
Pra, nqs kemi tre objekte A, B, C dhe na duhet te gjejme te gjitha kombinimet e mundshme te dy objekteve B dhe C, te cila jane B C dhe C B. Me pas objektin e mbetur duhet ta inserojme ne cdo pozicion:
~ B ~ C ~    dhe ~ C ~ B ~  .

Konceptin e rekursionit mendoj se do ta kuptoni ne menyre me te zgjeruar edhe duke par source kodet ne java qe do te upload-oj se shpejti ne faqe ;).
Gjithsesi rekursioni ka shum per te folur e duhet praktikuar shum nqs doni te lexoni qarte nje source kod ku perdoret rekursion dhe eshte akoma me e veshtire per te shkruajtur nje te till.

Si nje trajtim i nivelit te par shpresoj tju kete pelqyer…

Hacking bashrc!!

Pershendetje, Isha duke pare disa manuale linux, dhe te them te drejten ishin goxha te mire duhet te permend ketu librat e no starch press (how linux work, Linux cook book , Linux for non Geeks) si dhe Linux Bible, Linux Troubleshooting Bible, Red Hat: The Complete Reference Enterprise Linux & Fedora Edition, etj por nuk gjeta tamam ate qe me interesonte… Siç e dime, bash eshte i ndertuar rreth kernelit, dhe nderhyn direkt ne sistem, prandaj thuhet “power came with bash”, po u kursej leksionet se ç’fare eshte bash, ç’fare funksioni ka, etj etj per kete hapni kapitullin qe u intereson ne nje nga librat e mesiperm. Ne ç’do direktori home /home/perdoruesi gjejm faile me .ekstension te cilat perdoruesi normal nuk i sheh (une tek sistemi im per arsye se i perdor shpesh i kam lene te shikueshem) keto faile ne pergjithesi jane faile konfigurimi apo reporte te ndryshme te programeve\sistemit. Ne te njejtin vend do te gjejm .bash_logout .bash_profile .bashrc dhe .bash_history te gjithe keto faile qe krijohen automatikisht nga Shelli. Nese kerkoni tjeter rekomandohet tcsh 😉 . Failet qe u cituan me siper sherbejn per konfigurimin e bash dhe faili .bash_history sherben si “utility” e sistemit per te mbajtur mend komandat te cilat jepen nga useri, .bash_logout egzekutohet kur bejm logout kurse bashrc sherben per te caktuar “aliases” dhe per te rregulluar sipas preferencave menyren se si vepron bash.

Bash si sistem tracking (Administratoret duhet te mbajn shenim kete pjese)

Cilesuam me siper nje file qe quhet .bash_history tek i cili perfundojn te gjitha komandat qe shtypim ne terminal, qofshin keto te gabuara dhe kur themi qofshin keto te gabuara , :) heh, tek .bash_history mund te perfundojn dhe sesionet e loginit te mysql-s apo loginet tona ne sisteme te ndryshme qe jane te instaluara ne sistemin operativ dhe ky informacion eshte shume sensitiv. Nga administratoret perdoret edhe per te ruajtur aktivitetin e perdoruesve dhe gjeja e pare (e mire) qe duhet te bente administratori per te ruajtur kete “privilegj” te tij mbi perdoruesin eshte:

1) Mos ti lejoj perdoruesit instalimin e ndonje shelli tjeter (zsh, sh, csh, tcsh etj)
a) Ti heqi privilegjet e egzekutimit te package managerit (ndryshoi me chown ose me chmod)
b) Ti heqi privilegjet e egzekutimit te kompilatoreve gcc etj (per te evituar instalimin nga source kodi, apo rikompilime per te bypasuar sistemin)

2)  Mos ti lejoj perdoruesit te ndryshoj menyren se si punon bash apo shelli qe perdor perdoruesi:
a)  Te ndryshoj me chmod failet .bashrc, .bash_history, .bash_logout, bash_profile ne menyre qe perdoruesi mos te kete mundesi per te ndryshuar permbajtjen e ketyre faileve, biles e mira eshte qe mos te kete mundesi as per ti pare, si dhe nje chmod 750 tcsh csh ksh do te ishte mire ne keto raste per te evituar perdorimin e shelleve qe jane te instaluar ne sistem.
b)  E mira eshte qe tek .bashrc te shtohet nje seksion me #ketu vendos une 😛 ku mbrapa te shkruhet HISTFILE=/diku/sistemilogging/centralizim . Pra besoj se e kutpuat ne kete menyre bash do depozitoj komandat e shtypura nga perdoruesi ne nje vend ku perdoruesi nuk e di :) (perderisa keni lene qe .bashrc te mos jete i shikueshem nga perdoruesi)

c)  Ne kete form edhe nese perdoruesi krijon nje link simbolik me /dev/null  psh ln -s /dev/null ~/.bash_history do te ishte komanda e perdoruesit per te çuar komplet komandat tek /dev/null (koshi) dhe edhe nese e bente kete, realisht do te lidhte vetem .bash_history me /dev/null kurse ne realitet komndat shkojn tek /diku/sistemilogging/centralizim (dhe jo tek .bash_history) ku perdoruesi nuk ka akses dhe nuk ka as dieni per kete trick qe perdorin administratoret me eksperienc.
d)Jepi nje chmod 750 history ne menyre qe perdoruesi mos te kete form per te dhene as history -c (per te pastruar historin)
Mekanizmi mund te fuqizohet akoma me shume duke shtuar tek .bashrc (i perdoruesit jo ai joti lol)
readonly PROMPT_COMMAND=”history -a”
shopt -s histappend
Metodat nuk kane te mbaruar, secili mund te kete stilin e tij :) , nuk harrohet qe ka dhe metoda bypasimi te cilat ua le juve ti zbuloni.

Po une qe nuk i dua keto?

Realiteti eshte qe gjeja e pare kur dikush deporton ne nje sistem linux eshte te japi nje komand “history” ne menyre qe e shikohen komandat e perdoruesit, kjo per te gjetur ndonje password te gatshem ne menyre qe ti kursej vetes edhe kohen e krakimit dhe te kursej dhe CPU :), keshtu qe akontin root dhe akontin e administratorit duhet ta mbrojm nga keto, per te kursyer gishtat e mi 😀 ja ku eshte .bashrc -ja im:

[Arditi@awizard ~]$ head -15 .bashrc
# .bashrc

# Source global definitions
if [ -f /etc/bashrc ]; then
. /etc/bashrc
fi

# User specific aliases and functions

#Pastrojm historin
HISTSIZE=19
HISTFILE=/dev/null
HISTFILESIZE=19
[Arditi@awizard ~]$

HISTSIZE=19 i kam dhene nje “mase” historis, ne menyre qe mos te shkruaj komandat qe perdor 100 here, HISTFILE=/dev/null eshte faili im i historis, pra komandat perfundojn ne dev/null dhe kur hap nje session te ri, ne histori nuk gjendet asgje. Normalisht siç e thame keto faile nuk duhet te jene te modifikueshme nga askush tjeter.

Siguria eshte koncept dhe jo mall !! [0-day sploit]

(premtoj se nuk e keni lexuar nje teme te tille , mendjen ketu 😉 )

Dizinformacion

Pata pak kohe (me ne fund) dhe po lexoja disa artikuj rreth ‘sigurise’,  te them te drejten nuk ju drejtova burimeve te zakonshme por e vura veten ne pozicionin e dikujt qe kerkon ne google dhe lexon mbi sigurine informatike.
Vura re se te gjitha ato qe lexohen (ne pergjithesi) jane broçkulla te cilat krijojn barrjera tektonike ne trurin e lexuesit mbi ate se ç’fare eshte siguria, si *fitohet* , si te *ruhemi* e te tjera si keto.

Informacion

Si fillim, ç’fare do te thote siguri?, ç’fare synojn te tjeret te tregojn me ate fjale? Mua me pelqen ta percaktoj keshtu:
Siguri – Nje term qe perdoret per ti bere njerezit te ndihen me te ruajtur apo te kene me shume frike.
Ne industrine e *sigurise* tentohet qe te shitet diçka, dhe qe kjo diçka te shitet (siguria) duhet qe dikush (klienti) te kete nevoje per kete duhet te kete frik, dhe qe te ndodhi transaksioni klienti duhet te kete nevoje per ‘sigurine’ te cilen mund tja *garantojn* ekspertet e sigurise.
Nese keni lexuar sadopak, siguria trajtohet si mall, e cila ka sasine, çmimin, cilesine etj dhe fjalia e mesiperme e deshmon kete qe sapo lexuat. Pse kjo?
Materializmi i sotshem ka sjelle edhe vete materializimin e ndjenjave njerezore :( e jo me diçka qe matet me lek..

Siguria eshte koncept dhe jo mall !!

Titulli eshte i qarte, dhe me 1 shembull shume praktik po japim dhe realitetin e titullit.
Po e zeme se jeni nje bank e cila eshte *manjake* me *sigurine* dhe kerkon siguri *maksimale* dhe *garanci per sigurine*!
Po e zeme edhe se kjo bank ka marre VIP-in me me shume çertifikata ne qarkullim dhe i ka thene: “Me *siguro* sistemin”
Gjeja e pare qe do te bej specialisti do te jete ndarja ne DMZ te rrjetit duke i kursyer vetes pune e duke futur sistemet qe kerkojn shume djers ne sisteme te paaksesueshme nga jasht, dhe duke u mare vetem me ‘frontin e luftes’.
Ja po e zeme se krijon filtra per vulnerabilitete te ndryshme, vendos honeypot, vendos IPS te ndryshem, firewalle dhe per te mos e komplikuar shume , merret me websitin e bankes te cilin e teston per sql injections, xss, rfi, lfi, rce, e keshtu me radhe dhe aplikon filtrat e duhur (kjo eshte me e zgjuar sepse gjithmon te shpeton diçka) per te shmangur keto kategori sulmesh (zere sikur nuk egzistojn te vjetrit buffer overflow :) ).
JA pra, i beme te gjitha keto, faqa eshte me e sigurte?
😀
heh,
Me ‘te sigurte’ kur degjohet tek shumica mendohet ‘e ruajtur mire’ ose “nuk çahet daje” dhe  nese nuk eshte e *sigurte* atehere i bie mos te jete e ruajtur mire, dhe ne fjale te tjera “e shqyeva :P”
Po mire, ja po e marrim faqen tone si te sigurte, po te sigurte nga kush?
AaaaAA :D, ketu qendron e gjith çeshtja, sepse vertet faqa mund te jete e papenetrueshme nga fillestare, script kiddie, apo persona qe u mungon motivimi i forte, po a eshte e njejta gje per dike qe konceptin e siguris e ka shnderruar ne jeten e tij? Eh, garantoj, nje i tille ne me pak se 1 jave hedh te gjith sistemin ne dore. Dhe ju e dini mire qe eshte e vertet pasi gjera te tilla kane ndodhur me websitet “me te sigurta” apo sistemet “high security :P” .
Nga kjo lind pyetja: nese websiti yne nuk penetrohet nga shumica por nese dikush do realisht ta penetroj, nuk ka asgje qe e ndalon a e ben webin tone te sigurte?
Ne perkufizim thame qe e sigurte do te thote e ruajtur , dhe nese websaiti yne do te ishte i ruajtur atehere nuk do te ishte i penetrueshem nga askush apo jo? Keshtu qe nxjerrim perfundimin:
Siguria eshte vetem nje koncept, dhe jo mall (materie), nuk ka “shume siguri” dhe “pak siguri”, “siguri maksimale” dhe “siguri minimale” te gjitha keto jane relative ne baze te atij qe i vendosim perballe. Pra ne fjale te tjera, eshte Koncept i cili sot perdoret per qellime perfitimi dhe aq. Shumica qe bien pre e kesaj fushate elektorale normalisht bien pre edhe e keqkuptimeve dhe dizinformimit ne mase, ashtu siç po lexoja nje teme diku per sigurimin e aplikacioneve web, ku dikush thoshte qe varet nga administratori, tjetri thoshte duhet te vendosim filtrat qe te filtrohen sulmet sql injection, xss, etj nje tjeter thoshte se kishte te bente kompania hosting, updatet, softwari open-source e keshtu me radhe. Te gjithe keto jane pre e dizinformimit, te gjitha keto zvogelojn rrezen e atyre qe mund te perfitojn nga vulnerabilitetet por as nuk “rrisin e as nuk zvogelojn” sigurine! Normalisht po te dinin se ç’fare eshte reverse ip dhe si mund te perdoret nuk do te flisnin kaq shpejt per koncepte kaq te thella si SIGURIA.
Persa me perket mua ne kete teme, do te beja te njejten gje qe kam bere me blogun tim, kam bllokuar ç’do lloj aksesi direkt ne failet .php persa i perket blogut, por kjo serisht siç e thashe zvogelon rrezen e sulmit por as nuk “rrit e as nuk zvogelon sigurine” pasi vetm siguria nese perdoret “jam i sigurte” eshte genjeshter pasi te gjith e dine (ne realitet shume pak) qe kjo nuk egziston dhe ç’do sistem i krijuar nga dora njerezore mban firmen e njeriut (qenie e dobet), permban bug.

Fragmente (kode bazike) nga projekti java

Po publikojm disa nga source kodet e projektit java (ende ne perpunim), keto jane ushtrime elementare keshtu qe , eshte pershkruar ne fillim komentimi i ushtrimit dhe kodi nuk eshte shume i komentuar (nuk ka ndonje nevoje) gjithsesi ne disa ushtrime eshte perdorur logjika “me pjeseza te vogla kodi behen programe te medha” keshtu qe ky kod nuk lejohet ABSOLUTISHT per asnje-lloj aktiviteti fitimprures apo per shitje te tij.
Keto mund te jene shembuj shume te mire studimi :)
Mund te shkarkoni :
SHKARKO

Kerkohen Bashkpuntor

Pershendetje te gjitheve,
Titulli flet vet,  kerkohen bashkpuntor per arsyet e meposhtme:
1) Kerkohen specialist apo amator IT (te tjere) ne menyre qe te kete perplasje idesh dhe perfitim me te madh.
2) Me shume tema pasi koha nuk premton.
3) Vazhdimi i njerit nga qellimeve te albanianwizard.org (ai i krijimit te nje qendre dhe burimi profesional informacioni per dashamiresit dhe profesionistet e IT-s)
Te interesuarit te dergojn CV-n e tyre ne adresen time email, ju lutem (jo humbje kohe).
arditi(AT)hush(pik)ai