Windows Vista Security!

!!!Kujdes!!!
Materiali i meposhtem eshte vetem per qellime informative dhe une nuk mbaj asnjelloj pergjegjesie per ato qe mund te behen me informacionet e meposhtme. Gjithsecili qe i lexon duhet te pranoj kushtin qe nuk do ti perdor ato per qellime keqdashese apo ne kompiutera qe nuk jan nen pronesine tuaj. Ne te kundert ju nuk jeni te autorizuar qe te lexoni materialin e meposhtem!
Nuk lejohet leximi i materialit per personat qe jane nen 18 vjeç dhe personat shume emocional qe nuk kontrollojn vetveten dhe ato qe bejn.

Ose ne shqip, siguria e windows vista.

Pa e prishur shijen e temes po them se developersat e microsoft, si dhe deklaratat per shtyp te Steve Ballmer (nuk u keshilloj te shikoni videot e tij euforike ne youtube) na siguronin me kete sistem operativ nje revolucion te vertet, na garantonin nje papreshkmeri te privacy dhe te personalitetit te klientit dhe na garantonin sistemin operativ me te sigurt te ndertuar ndonjeher.
Nuk po egzagjeroj aspak me theniet .
Atehere si shpjegohet qe kan kaluar pak vite dhe po punojn per sistemin tjeter nderkohe qe eshte shume shpejt per te? (dhe behet fjale per 2 versione vianna dhe windows 7, sepse e pane qe me vista su doli gje keshtu qe njeri eshte testing dhe do te shitet dhe te behet nje eksperienc per tjeterin)
Ne realitet (realitet i hidhur ky) te gjitha keto deklarata nuk jane te verteta, dhe faktet e tregojn kete.

Penetrim (fizik) ne windows brenda 90 sekondave

Me posht do te paraqis nje menyre shume funksionale se si te penetrojm ne nje sistem windows vista, dhe te krijojm nje akont si administrator ne te me te drejta te plota nga nje sistem linux me suport ntfs-3g.
Po zgjedh nje distribucion Debian, po marrim Knoppix 5.5.3
Ç’lidhje ka ntfs-3g?
Nese jeni perdorues i linux , e dini shume mire se ne dual – boot ose me live cd\dvd ne kemi leje te hyjm tek particionet e windows te shohim dhe te kopjojm prej tyre, por jo te shkruajm\levizim file\eliminojm prej tyre (provojeni nese nuk u ka rene rasti) keshtu qe ky nuk eshte asgje tjeter perveç se nje driver i cili na jep ne mundesi per te pasur keto privilegje ne windows..
Dhe ntfs-3g eshte i instaluar by default ne Knoppix versionet 5.5.x
Mund ta instalojm edhe ne ç’faredo sistemi linux dhe ta perdorim.
Ne rregull klikojm tani qe kemi ber boot mbi particionin sda1 apo sda2 (kontrolloni se ku eshte windows/system32)
me te djathten dhe i japim Change Read write permissions dhe do te vihet ne pune draiveri ntfs-3g i cili do te na japi lejet per te modifikuar ne windows.
Shkojm tek Windows\System32 me terminal
Tani qe jemi aty japim

mv Utilman.exe Utilman.lol
cp cmd.exe  Utilman.exe

Ç’fare beme(perveç nje levizjeje te thjesht failesh)?
Kur sistemi windows ben boot dhe na del faqa e bukur e login qe kerkon password ne mund te perdorim butonin e windows dhe klikojm u per te pasur nje dritare prompt qe na ndihmon per loginin keshtu ne fjale te tjere kur sistemi te shkoj te therras Utilman.exe (qe ne realitet eshte cmd.exe pra prompti) nuk do te dali me dritarja e ndihmes por do te dali prompti dhe ne do te jemi system.
Bukur bejm boot dhe shohim faqen e login te windows vista, klikojm tek tasti me shenjen e windows dhe klikojm u dhe do te na dali prompti.
Mbas kesaj shtojm nje user me prompt me komanden

net user /add useriri passwordi

I japim ketij useri privilegje administratori

net usergroup administrators /add useriri

Per te rikthyer ashtu siç ishin ato qe bem , hym perseri me knoppix live dvd dhe japim perseri me te djathten mbi particion change read\write permissions dhe hapim terminalin shkojm tek Windows\System32 dhe japim keto komanda:

rm Utilman.exe
mv Utilman.lol Utilman.exe

Dhe ja ku penetruam ne sistemin “me te sigurt te krijuar ndonjehere” 😛 (dhe i kthyem gjerat ne “normalitet”)

(lol vertet me vjen per te qeshur kur e them )

12 thoughts on “Windows Vista Security!

 1. Rrofsh Blero :)
  Gjithsesi e mira do te ishte te gjenim zgjidhje per keto probleme, dhe po mendoja…
  Diçka ideale per te mbrojtur nje sistem operativ ndaj ketyre sulmeve do te ishte te enkriptoje komplet hdd me nje algoritem te fort si psh rijndael.
  Dhe ç’do sistem operativ do e shikonte si diçka pa kuptim dhe sdo kishte akses tek ai.
  Shpresoj se ndonjeri nga keta qe bejn sisteme operative do e implementoj heret a vone..
  Tek fedora 10 ishte opcioni gjat instalimit per ta bere nje gje te tille por pa sukses, nuk e di kishte disa probleme, bug-e etj.

 2. Si duket pra shkalla me e larte e sigurimit mbeti kjo apo jo..:)
  Gjithsesi “nothing is perfect” deri sa eshte punim njeriu.

 3. Eshte postuar tek turpi i turpeve pikerisht sepse nuk eshte aspak sistem i sigurt, dhe postimi ne fjal e tregon kete.. Nuk duhet as te kesh shume njohuri per ta bere nje pune te tille, dhe per mendimin tim sistemet windows jane me te pasigurtat qe kane egzistuar ndonjehere, nje sistem i sigurt eshte nje sistem me nje administrator te mire (kjo persa i perket sistemeve), pastaj per nje sistem qe i lehteson punen nje administratori te mire do te veçoja open-bsd.

 4. Bah mos ta egzagjerojm shume Drilon..
  Linux eshte nje sistem operativ shume i mire por mos te harrojm ketu sistemet UNIX pra ato BSD te cilat per siguri kane vleren e tyre.
  Linux rrjedh nga UNIX dhe unix eshte nga sistemet e para.
  Siç e thashe mire eshte te mos ndalojm tek ajo qe eshte arritur por tek ajo qe duhet te arrihet.

 5. E dijm qe windows ka keqperdorime ne menaxhimin e proceseve…
  Por do te doja te dija a ka unix/linux ndonje gje te pa pelqyer?

 6. Ç’fare ka qe nuk shkon me linux?
  Hah, pyetje e bukur dhe te them te drejten shume e veçant
  Nese themi ç’fare ka qe s’shkon me nje distribucion te caktuar nje pergjigje e shpejt do te ishte “provo kete tjetrin” por kur themi me linux ne pergjithesi kemi te bejm me qindra distribucione te ndryshme dhe useri ka nje veshtiresi ne zgjedhjen e tyre.
  A keni pare ndonje pyetje te tipit “ke windows te instaloj”?
  Jo,
  Po ke distribucion linux te instaloj?
  Shume me shum.
  Keshtu qe :
  Te themi qe nese ka ndonje gje te papelqyer me linux ajo mund te jete me distribucionet e tij, por jo me kernelin.
  Kerneli eshte nje kryeveper e vertet, dhe me sa mora vesh info-t e fundit Linus Torvalds nuk nxjerr version te ri te kernelit pa perfeksionuar ne menyre maksimale menaxhimin menaxhimin e sistemit dhe kontrollin e flukseve te te dhenave qe i kalojn hardwerit nga software.
  Pra behet fjale per diçka akoma me te qendrueshme se linux.i i qendrueshem qe njohim sot.
  Ne fjale te tjera me sa kuptova ai deshiron te krijoj nje kernel pa bug-e, ose me sakt diçka sa me perfekte dhe stabel qe te jete e mundur. (kernel qe nuk ka nevoje per patch)
  Ky do te ishte nje revolucion i vertet, dhe nje K.O perfundimtar jo vetem per windows, por edhe per sistemet e tjera operative.
  Probleme me linux?
  Bah, shume lloje problemesh por jo per fain e linux..
  Gjithmon software free nuk eshte i lire nga bug-et, keshtu qe probleme ka, por keto jane te lidhura jo me sistemin por me menyren se si jane punuar programet keshtu qe nuk eshte fai i debian nese ATI nxjerr vedem drivera per nje seri te caktuar distribucionesh..
  Per tju pergjigjur kesaj pyetje mund te shkruhej nje liber.

 7. Interesante por dicka te tille me ka rene ne vesh kohe me pare,sapo doli Vista!Per mendimin tim windows 7 do te dale vone sepse ata sduan qe te dheshtojn perseri si me Vista!
  E deri sa te dale Windows7, le te Kenaqemi me XP

 8. TazZ :

  Interesante por dicka te tille me ka rene ne vesh kohe me pare,sapo doli Vista!Per mendimin tim windows 7 do te dale vone sepse ata sduan qe te dheshtojn perseri si me Vista!
  E deri sa te dale Windows7, le te Kenaqemi me XP

  Po te pyesesh si po gatuhet windows, ateher te pergjigjen:
  Windows pergaditet nga mielli “Microsoft” per madhesi te ndryshme (7, vista, xp…) dhe varesisht prej konsumatoreve njeher ne 6 vjet ia nderrojn shijen me ereza, krip, piper, sheqer…
  Nese po me kupton do te servohet i njejti ushqim por ndoshta me pak shije tjeter ne fillim qe pas 10 kafshatave (10 aplikacioneve te instaluara) do te vie i njejti windows me erroret e veta, me crash dhe me gjerat qe na kenaqin
  Keshtu qe po e kshilloj veten, dhe ju gjithashtu, shiko se ke zgjedhje nga ushqimi i njelmet :)

Comments are closed.