Privacy… nuk ka me :(

Duke lundruar ne internet ne kompjuterin tim shum here me shqetesonte nje ip e klasit A e cila vazhdimisht krijonte sulme dhe ativirusi im e jepte si nje sulm. Keshtu e marr ate ip dhe i bej nje trace dhe shoh qe perfundon tek IANA nje shoqeri qe merret me regjistrimin e domainave te pakten kshu thot zyrtarisht dhe merret me sakte me kordinimin e ip ne internet. E cuditcme !!! Une se kisha degjuar po ju? Atehere kjo kompani qe u merrka me “kordinimin e internetit” ci duhet me ip time dinamike e cila eshte personale dhe qe nuk jep as ndonje sherbim web, pra nuk ke se cfar te kordinosh ketu. Mendimi eshte se nje network i tille merret me regjistrimin e ip dhe ndoshta dhe me ndonje forme spam apo pse jo dhe pergjimi. Une si individ dhe te gjith ju kemi te drejte te privacy-se tone dhe ne asnje network apo asnje organizate e tille nuk ka te drejte te regjistroj ip time dhe te degjoj paketat e internetit te mija. E dyta eshte se ky kontroll eshte mjaft invaziv pasi ngadelson internetin tim duke me bombarduar  me paketa here pas here. Pra edhe ne internet individi tani nuk mund te kete me anonimitetin e tij. Pres mendimet e juaja per kete teme

2 thoughts on “Privacy… nuk ka me :(

 1. Bah ku ma gjete si teme eldoooo :L
  Eshte shume e gjate e duhet trajtuar pa harruar detajet sepse ato e bejn diferencen 😛 😉
  Tani jam me provime, sa te kem pak kohe do shkruaj gjere e gjate per temen ne fjale

 2. sapo lidhesh me internetin nuk ka me “privacy”, vetem se tani po e veme re!!! dhe shumica akoma nuk e ka kuptuar dhe ska per ta kuptuar!

  Shkrime interesante, po jo per te gjithe :)

  Suksese!
  ReniX

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *