Kompjuterat Fotonik

A keni degjuar ndonjehere per kete lloj kompjuterash??

Mendoj se jo pasi eshte teknologji qe eshte akoma eksperimentale por shum shpejt do te behet realitet. Sa po kalon koha dhe sa vjen po degjojme gjithmone e me shume po degjojme per shfrytezimin e drites per komunikim apo per regjistrim apo edhe ne mjeksi dhe ne shume fusha te tjera. Kjo pasi drita eshte shume e shpejte ka gjeresi bande pasi ka nje diapazon te gjere frekuencash nuk eshte e demshme dhe mund te mexhahohet me kosto te ulet. Pikerisht duhet te dijme qe drita perbehet nga fotone qe perfaqesojne energjine qe leshojne elektronet nga kalimi nga nivelet e eksituar ne nivelin baze. Te njejten metode pune ndjekin ne parim edhe lazerat.

Por kompjuterat cfar lidhje kane??

Kemi pare qe ne praktike qe tek fibrat optike kemi perdorimin e drites lazer per transmetimet e informacionit. Dhe nga kjo lindi dhe ideja ime pse mos te zevendesojme telat e bakrit ne qarqet elektronike apo edhe pjeset e tjera lidhese te kompjuterit me fibra. Nje ide tjeter do te ishte zevendesimi i hardisqeve magenetike me hardiqse optike dhe gjithashtu memoriet ram.

Po cfar te mire do te kishte dhe si eshte parimi i punes se ketyre kompjuterave .

Atehere normalisht dime se nese zevendesojme elektronet me fotone kemi nje shpejtesi deri ne 10 here me te madhe te trasmetimit te te dhenave . Problem i rendesishem i elektronikes qe ka te bej me nxehjen eliminohet. Dhe gjithashu kemi nje ulje te energjise elektrike qe do te duheshe per te aktivizuar keto kompjutera, pa folur pastaj per shuarje qe eshte mjaft e vogel dhe per nje gjeresi bande shume e shume me te gjere. Kocepti i punes qendron ne kalimin e drites infra te kuqe neper fibrat optike te instaluara ne kompjutera dhe gjithashtu gjenerimi i spektrit infra te kuq i cili del nga dioda lazer. Duhet te dime qe parimi i punes eshte pothuasje i njejte me kompjutarat e zakonshem ndryshimi i vete eshte se punojne me fotone dhe jo me me elektrone. Gjithashtu transistoret e sotem mund te zevendesohem me tranzistore optike qe jan zbuluar, rezistencat me analoget e tyre rezistencat optike. Po chipet?? Edhe per keto ka nje pergjigje pasi Inteli ka prodhuar chipet e para fotonike qe kane nje shpejtesi perpunimi prej 30gb/s. Kjo deri para se te kerkoja ne internet ishte thjesht nje ide e nje studenti te Inxhenjerise Fizike qe jam une, pasi ne shkolle studioj lasera dhe optike. Por mesa duket dikush e kishte menduar para meje dhe kishin investuar firma si Intel dhe Nasa per te nxjerre prototipet e pare laboratorik.

Ah me humbi nje mundesi per tu bere i famshem 😀 haha. Keto teknologji do te bejn nje revolucion ne boten e kompjuterave sic ben dhe fibrat optike ne transmetimin e te dhenave.

5 thoughts on “Kompjuterat Fotonik

 1. Shkelqyeshem!
  Jo jo ste ka humbur, ne te vertet sa te ka filluar mundesia, vetem se duhet tani ta mendosh per ndonje pjes tjeter te teknologjis qe ta praktikosh… :)
  Suksese!

 2. hje nuk di ne qfare moshe jeni po me te verete jeni shume super veq vazhdoni se mu me knaqet me keto lajme qe si kom ni kurre edhe pse jom ne ket drejtim jam student i vitit te dyte ne drejtimin informatike inxhinjerike ne MITROVICE nashta e dini ku i bjen ky qytet,kam nje pytje per juve a kishit pasur mundesi me na fol diqka ma shume rreth paisjeve harwere si p.sh mikrokontrolleri 8051; 8052 etj mikroprocesort per teknologjine e tranzistoreve tung jeni me te miret shpresoj qe do te me pergjigjeni

 3. Pershendetje Shkelzen, ne radhe te pare mireseerdhe ne mesin tone :), ne radhe te dyte i paske hyre goxha thelle arkitektures lol, gjithsesi nuk te premtoj dot qe ne keto kohe te flas per ate qe kerkon (po merrem me network\rrjet) por ne te ardhmen do te kem kohe te te shkruaj ose une ose Eldo, ose Ludioni ose Endri ose Blero 😀
  Per Tranzistoret gjen material ne blog gjithashtu dhe per arkitekturen, vetem per mikrokontrollerat 8051\52 nuk kam shkruajtur ende asgje, siç e thash Inshalla ne te ardhmen…
  Tung

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *