Fedora 10

Vet, Linus torvalds e perdor kete sistem operativ, e kam fjalen per fedora.
Versioni 10 ka dale sot para 10 oresh.
Si ç’do sistem i ri ka ardhur me programet e fundit stabel,dhe normalisht duke respektuar klimen open-source.
Ka ardhur me shume rinovime, ashtu siç i takon nje versioni 10 te nje sistemi operativ linux.
Vjen me NetworkManager , qe eshte projekt i çuar perpara nga developersat e sistemit desktop Gnome,
Nuk e di nese ne versionin e meparshem ka qene edhe D-BUS i perfshire gjithsesi, ne fedora 10 eshte i perfshire dhe eshte menyra me e thjesht qe lejon aplikacionet te flasin me njera-tjetren.
Per me shume informacione drejtojuni freedesktop.org
PolicyKit, eshte nje framework i cili kontrollon akseset proçeseve te limituara ndaj atyre te palimituara, pra nje hap perpara kundrejt sigurise.
Vjen me HAL, (hardware abstraction layer) funksioni i te cilit esht thjesht qe “ta beje hardwarin te punoje”.

Normalisht nuk mungon as SElinux,  dhe cilesite dhe programet e njohura te fedores.
Eshte i thjesht ne perdorim, me i shpejt, me i sigurt dhe sistemi me i ri i momentit :)
Mund ta shkarkoni nga webi zyrtar.

4 thoughts on “Fedora 10

 1. Nuk i rezistova dot, dhe e provova, edhe pse nje miku im ma ka rekomanduar shume.
  Kam provuar shume sisteme linux, por ky vertet qe me duket me i miri.
  Paranteze ketu.
  Sistemi me i mire eshte ne varesi te atij qe e perdor, dhe per ç’fare e perdor, pra se ç’fare kerkojm ne nga ai sistem operativ..
  Dhe per me teper eshte nga sistemet e pakta operative qe shkon dakort me hardwarin e kompiuterit tim.
  Shume i shpejt, shume stabel, sistemi qe instalohet me shpejt, nga te gjith te tjeret qe kam pare deri me sot, thjesht nje performanc e jashtzakonshme dhe per me teper i leht ne perdorim e gjithashtu me nje interface grafike shume intuitive per userat pa eksperienc.
  ç’te them, jam i forcuar te kaloj dhe te perdor fedora, edhe pse do me duhet me vone..

 2. Fedora gjithmone me ka pelqyer, sa te me vijne gigat kam per ta downladuar dhe menjeher do e perdor. Neper disa forume lexova se fedora kishte pak problem ne hapat e fundit te instalimit, por Ardit ty nuk te shfaqi ndonje problem, disa thonin se kur arrin tek finalizimi nxjerr disa probleme por se di se cfar, te tjere thonin nuk ka aspak problem -_-, shpresoj edhe mua te mos me nxjerr ndonje problem.

 3. Mah, une hy tek ata usera qe nuk i ka nxjerr probleme..
  Me duket se nxjerr probleme versioni DVD apo 17cd-t lol , por mjafton te shkarkosh versionin standart, cd me Gnome desktop dhe instalimi shkon fjolle kur i thone.
  Me nxorri problem ne fillim sepse gjate instalimit te jep mundesine e encryptimit total te hardiskut [ kujdes une ne kompiuter kam vetem ext3 filesystem dhe linux-swap , pra skam ntfs (windows) ] por mbasi i bera dhe nje restart dhe i lashe opcionet te selektuara nuk me nxorri probleme dhe insatlimi shkoi me sukses.
  I vetmi problem deri tani ka qene konfigurimi i rpmfusion (repository) te cilin e sistemova pak minuta me pare.
  Ishte thjesht nje variabel i papercaktuar, dhe repository nuk arrinte te kontaktonte me serverin.
  Ne pergjithesi si sistem eshte me pak problematiku qe kam pare, dhe me pak ore, mund te hardenizohet sipas pelqimit, dhe njehere e mire. :)

 4. ej une e pata te instaluar njeher por nuk kam punuar edhe aq shume me te. Tani qe po me thote arditi do ta riinstaloj dhe do ta rishikoj me kujdes kete versionin 10..

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *