Si te djegim – masterizojm nje CD ose DVD

Ja ku po vazhdojm me mini tutorialet shqiptare , te thjesht, te shkurter te kuptueshem :)
Kemi nje problem, kam disa foto, apo mp3, apo filma dhe dua qe ti hedh ne CD ose DVD, pra te masterizoj apo te “djeg” nje CD apo DVD, si i behet?
E para, duhet qe kompiuteri yt te kete masterizator (shumica e kompiuterave nga viti 96 e ketej e kane), keshtu qe dhe joti e ka. E dyta duhet nje program per masterizim!
Ketu, dikush mund te thote NERO, une them ultraIso, por meqenese eshte me pagese gjeta nje kopje te tij qe eshte falas dhe ben te njejten pune perfekte.
Shkarkimi dhe Instalimi i Programit
Po flasim per CDBurnerXP i cili ka fituar shume çmime, dhe per me teper konverton dhe failet bin=>iso
Shkarkojm:
Shkarko CDBurnerXP nga faqa zyrtare
Mbas kesaj instalojm aplikacionin duke klikuar dy here dhe duke vazhduar instalimin me “Next-Next-Next…”  Mbasi e beme kete do te shohim nje ikone ne desktop, klikojm dhe hapet programi.
Po tani?
Na duhet dhe nje CD i cili eshte 700Mb (megabyte) (nese duam te vendosim foto, mp3, programe etj) dhe nje DVD (4.7GB standarti) nese duam te fusim filma apo faile te medha.
E fusim Cd apo DVD ne kompiuter, dhe pastaj hapim CDBurnerXP, selektojm failet qe deshirojm te hedhim ne cd dhe i terheqim ne pjesen e siperme te programit, Klikojm BURN dhe presim deri sa te perfundoj shiriti.
MBAROI, CD\DVD-ja juaj eshte gati :)

4 thoughts on “Si te djegim – masterizojm nje CD ose DVD

 1. tung ju te gjith qe vizitoni kete webfaqe pra siq shihet ne kete faqe lixova pak dhe me ra ne mendje se ne kosove jon ba shum hacker
  pra pash disa forume te kosove meniher folshin/kishin shkru aty qysh me thy passin e mail bre nuk e di siq jan keta njerez a mi than diqka nuk din as me tregu vetem mundohen me kriju nje virus me ja dergu dikujna naj mikut dhe meniher thot a jakom ndal pc apo ja kom shkarrru po me te than diqka nuk din as me than…
  ne kosove ka eksperta te informatikes po qita femijet qe po perzihen ne net ne forume shko more burr meso diqka per ne shkoll se nuk jan [per] ty kto qysh me maru virusa e qysh me thy passsa…
  pra
  une ju them disa komanda qe jan per sulme qe kan deshire ta din dikush thot a mujsha me downlodin qat program se pe sulmojka nje webfaqe…
  hhhahahahah
  1.MS-DOS
  2.METASPLOIT
  3.COMMAND PROMPT
  4.BACKTRACK 4
  etjera nuk po permendi ma shum kete i thash meniher mundohet dikush me downlodin keta programe
  siq eshte programi
  METASPLOIT APO BACKTRACK jan programe me te veshtira po aje qe din me perdor sikur ne qe i perdorim dije se e ka gati netin ne dor po ka edhe tjer komanda po qe ja bon edit windows xp qe e mer ne dor windows xp
  ate nuk per permendi vetem flm kaloni mir te gjith hack hahahahha
  ma mir mesohu qysh me perdor pc ateher boni hack…. klm ju te gjith qka jeni kosovare kudo qe jeni …. klm edhe 1 here

 2. Pershendetje lexues, nuk e fshiva postimin pikerisht per Monster sepse ketu kemi te bejm me nje Monster lol.
  Ai qe shkroi kete postim, nga postimi kuptohet se :
  1) Nuk di gjuhen shqipe
  2) Kujton se Backtrack eshte program dhe jo sistem operativ dhe thote “programe te veshtira”
  3) Eshte pikerisht nga ata “hackerat” qe behet fjale ne komentin e tij qe sot mbushin forumet sidomos kosovare
  4) Ka vizituar aq shume blogun saqe nuk ka kuptuar qe jemi shqiptar (nga krahina e shqiperise dhe jo e kosoves).
  5) Kuptohet nga te gjitha keto se eshte ne nje moshe shume te vogel.
  Nga ana tjeter e kam shume te veshtire te kuptoj se kujt i drejtohet postimi, çlidhje ka postimi me temen dhe se fundmi nuk kuptova se pse ç’do fjale perdor “hacker” – “hack” nderkohe qe ky blog eshte blog specifik INFORMATIKE dhe jo HACKING ç’faredo qe truri dy leksh kupton me ate fjale.
  Shpresoj qe komenti do ju bej dhe ju per te qeshur siç me beri mua :)

 3. lol 😀 interesant, por si duket ka gabuar adresen, apo ketu po e luan rolin qe po spjegon se cfare eshte ne te vertet te jesh nje script kiddie…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *