Kush tha se Opera eshte Browser?

Nuk e kam zakon te postoj lajme per versionet e reja te programeve qe dalin, por kjo ja vlen vertet. Te gjithe e njohim browserin Opera, nje browser shume i mire , i shpejte i sigurt, e me shume opcione :)

Ka ardhur nje beta e tij qe besoj se ka shenuar nje hap ne historine e internetit.  Po e filloj me ate qe me beri me shume pershtypje. Web server ne Web Browser, e degjuat? Web Server ne Web BROWSER, pra serveri do te japi mundesi te ndash failet e tua , fotot, faqet, direkt nga kompiuteri juaj pa pasur nevoje per te bere ngarkime neper faqe si rapidshare, opcioni i fundit qe te servir Opera 10.10 beta, eshte edhe  te hostosh nje faqe komplet tenden. Pra nuk te duhet me te blesh host, por te duhet vetem nje domain 😉 .

Pjesa e dyte qe me pelqeu dhe me beri shume pershtypje ishte Sinkronizimi, pra Opera te krijon mundesine per te sinkronizuar komplet informacionit e browserit me  celularin, webin dhe me kedo qe ju deshironi. Kjo ben qe ky  informacion te jete me ju kudo. Te rikojtojm sherbimet e tjera si Mail, Chat client, Widgets etj..

KA NJE PROBLEM, ne shkarkim shkon gjithmon ne krash, kjo e verifikuar si ne Linux, ashtu edhe ne Mac OS X Snow Leopard 10.6, ne windows nuk e di pasi nuk e perdor si sistem destruktiv (nuk eshte operativ :) ) [mbase sepse eshte ende beta]

Per me shume info: http://www.opera.com/products/

2 thoughts on “Kush tha se Opera eshte Browser?

  1. LoOoL Ne pamje te pare kur lexova titullin :
    Kush tha se Opera eshte Browser? mendova se kushedi ca ka gjet arditi te Opera,ndonje gabim apo ku ta di un dhe thash me vete PO E SHAN OPEREN ASHTU SI WINDOWSI :)
    lol 😀 qeka vertet interesante por lind pyetja:Duhet te le pc ndez qe web serveri te funksionoj?apo i ruan vete Opera? Normalish duhen te kene menduar dhe per kete se ska si te jet ndryshe…
    Gjithsesi do ti provoj nje here keto sherbime qe nuk jan normale per nje browser.

  2. Yup, duhet ta lesh ndezur se ndryshe nuk do jete serveri online… Normalisht me windows krijon probleme sepse nuk eshte bere per te ndenjur online, por me Linux (qe eshte bere per te ndenjur online) nuk eshte problem se proçesorin e mban ne minimum, ram-in po ashtu, keshtu qe eshte diçka shume normale per te qe te rri gjith kohen ndezur.
    Une kam diçka ne mendje, pres te blej domaine 😉

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *