Paradoks ne Universitetet Shqiptare

Mund te thoni se me pelqen kritika, porse nuk eshte e vertet.
Me pelqen te them fjale te mira , te lavderoj por jo pa vend.
E pra kete teme po ja dedikojme pedagogeve tane te dashur (nese jane te tille).
E nga tja nisim :/ , eshte fjala per fakultetet e informatikes , per te tjerat qe nuk kam njohuri nuk mund te flas.
Shumica e atyre qe pergatisin sot “eliten” shqiptare te informatikes, inxhinieret e ardhshem ,
Specialistet e Sigurise, Programatoret, Administratoret,
Specialistet e rrjetit sistemeve operative etj …etj ..nuk kane mbaruar vet per Informatike!
SI?
Po po, nuk kane mbaruar as per informatike te pergjithshme te harrojm specializimet\masterat etj,
por kane mbaruar per Fizik ose Matematik!
A mund te me thoni se ç’lidhje ka pitagora me kriptografine rijndael?
A mund te me thoni se ç’lidhje ka Isak Newtoni me nje Stack Overflow apo
me nje proçesor qe ka arritur 100%?
Dhe gjithsesi mbeten PEDAGOGE apo jo?
Pedagoge vertet mbeten, por jo Informatike ama!
Nuk dua ti heq asnjerit meritat, mund te kene metode te shkelqyer mesimdhenie,
mund te jene shkenctaret e matematikes apo fizikes, por me Informatiken jane amator dhe
jo te Diplomuar, nese jane profesionist ku e kane diplomen?
Une kete teme po e shkruaj si i jashtem, pasi personalisht nuk kam studjuar ne shqiperi porse
shume te njohur me kane sinjalizuar per situaten aty, dhe e keqa eshte se
nga mosha qe kane nuk çohen dot as nga karrigja tju hapin vendin te rinjve (pleqeri hesapi)
qe me siguri jane shume here me lart se ata.
Gjendja eshte e deshperuar, shumica e studenteve edhe pse mbarojn
“per informatik” nuk dine te shkruajn nje program, nuk dine te ndertojn nje faqe te thjeshte ne html,
nuk dine te menaxhojn nje databaze e nuk dine se ç’fare eshte LINUX..
Me duket se u bene si  shume “nuk dine” …, e kur “nuk dine” atehere si i marrin keto provime?
Pergjigjen te dashur miq po ua leme atyre qe luftojn korrupsionin dhe pedagogeve qe perhapin kulturen
, kulture qe u shpalos ne menyre perfekte nga ish ministri i kultures-rinis-dhe sekseve.

Jam shume i hidheruar per te vazhduar akoma me temen, e ne te njejten kohe u them
KURAJO te gjithe atyre pedagogeve qe kane diplome informatike
dhe jane te specializuar per ate vend pune, gjithashtu dhe studenteve nje KURAJO e madhe!
Zgjohuni, jemi ne 2o1o nuk jemi ne kohen kur u hap normalja ne Elbasan.

12 thoughts on “Paradoks ne Universitetet Shqiptare

 1. Pershendetje,
  Artikulli prek nje argument teper interesante! Sidomos tek Fakulteti i Shkencave qe ka te beje direkt me informatiken, por sdq kjo eshte dicka ne ndryshim besoj …

 2. Eh, Mandi Mandi, ne momentin qe po flasim Pergjegjsi i Departamentit siç e pashe tek faqa e universitetit eshte i
  diplomuar në Universiteti i Tiranës, Fakulteti i Shkencave të Natyrës, Dega Matematikë Speciale, te tjeret nuk i kam pare por besoj se kjo jep goxha perghjigje.
  Shpresoj dhe une se eshte ne ndryshim por eshte ai problemi i veshtiresise per tu ngritur nga karrigia per moshat e vjetra.

 3. Atehere deri diku ke nje te drejte per kete qe shkruan, por duhet thene qe nuk eshte e thene qe dikush te kete mbaruar patjeter informatike qe te jete me i miri ne ate fushe. Une kam njohur shume njerez qe nuk e kane diplomen per informatike po qe aman jane shume me te mire ne ate fushe se dikush qe ka mbaruar kete dege. Ti e di mire qe mjafton qe te kesh deshire per te mesuar dhe te kesh disa baza dhe mund te arrish me larte se dikush qe mund te kete mbaruar per informatike ne Oxford apo Haward. Nuk jam dakort edhe me faktin qe nje student matematike apo fizike nuk mund te jene ne gjendje te mesoje informatike pasi informatika eshte nje derivat i ketyre dy te parave. Per mendimin tim problemi me shume qendron tek studentet pasi nuk kane shume te deshire per te mesuar se sa tek pedagoget.

 4. Ajo qe thua eshte e vertete , nuk eshte e thene se duhet te keshe diplome ne informatik per te qene i ditur ne ate fushe porse sa raste kemi te tilla?
  Ne te dy e dime qe jane shume te pakt , Une me kete teme desha vetem te ve ne pah inkompetencen shqiptare dhe hipokrizine ne te njejten kohe. Pra nuk thash se “dikush” nuk mund te mesoje informatiken sepse nuk ka diplome, siç e the dhe vete behet fjale per deshiren e te mesuarit porse nga ana tjeter nuk eshte e hijshme qe te vij kasapi e te shesi ballokume elbasani 😉
  Tema ka shume nenkuptim, dhe te siguroj qe nuk shpjegojn njelloj persona qe ja kane dedikuar 25 vjet informatikes me te tjere qe kane dedikuar 20 vjet matematikes dhe 5 vjet informatikes…
  Pra ka nje keqkuptim te vogel pasi ajo qe kam dashur te them nuk eshte se ai qe nuk ka diplome eshte i mohuar ndaj informatikes porse gjerat nuk jane ne vendin qe duhet te jene, dhe kjo ndodh vetem tek ne.

 5. pershendetje… ajo qe thu ti ardito esht shum e verte, un studioj vete ne Fakultetin e Shkencave Natyrore, dega Inxhinieri Matematike dhe Informatike, dhe mesimdhenia esht cop-cop, gjithcka qe bejme jane gjera te pergjithshme dhe qe cdo person qe merr pak vesh nga informatika po te beje nje ore mesimi jam i sigurt qe kur te dali nga klasa do te mendoje “per ca po fliste kjo”, pasi te vetmen gjera qe bejme persa i perket informatik eshte historiku i gjithckaje ne informatik, disa gjera shum te thjeshta dhe gjithcka qe ka te beje me programime etj. ne na i japin shum perciptaz, dhe duhet theksuar qe un jam ne vit te dyte dhe nuk kemi bere asni ore praktike, per sa i perket provimeve merren shum kollaj, pasi ato mund ti marri kushdo jo vetem ai qe di cesht LINUX apo ai qe di te programoje, por mund ti marri dhe ai qe nuk di se cesht WINDOWS-i, dhe me besoni qe ka shum student te tille qe dhe ndoshta nuk dine dhe te shkruajne nje doc. ne word etj.

 6. Pikerisht ketu e kisha fjalen adash, vet me kane thene disa miq qe kane kryer studimet aty dhe po kryejn dhe ne bisede e siper nuk dihej se ç’fare ishte nje File System (imagjino te flasesh per filesystemet e para) dhe teknologjite e tyre…
  Per programim me objekte dhe grafike sbehet fjale, e te tjera si keto..
  Mendoj se ja vlen te trajtohet si teme edhe me gjere, por kjo u ngelet juve si student.
  Duhet te organizoheni, te merrni programin e ndonje universiteti te huaj dhe ta krahasoni me tuajin, leket i paguani qe i paguani te pakten mos e lini kete kohe te iki per dhjam qeni thot populli.
  Ne vendin tuaj do beja nje grup studentesh dhe do protestoja, eshte fjala per te gjith studentet se pastaj u piketojn edhe se merrni me diplomen, ç’fare ti besh realiet shqiptar ky lol.
  Duhet te beni diçka.

 7. Persh Ardit .

  Teme interesante dhe disi komplekse,e dhimbshme…e te tilla si keto…

  Kam pershtypjen se vete student-et shqiptar e kane ne dore se cfare kerkojne te mesojne dhe kush ti udhezoj.
  Nuk me thoni !
  Sa here jane ngritur studentet per kushtet “mesjete” qe kane ne univ/shkolla ne shqiperi ?

  Sa here jane ngritur per te vetequajturit pedagog qe japin mesim (injorance) ne univ/shkollat shqiptare ?

  “fajin” e kane studentet per mendimin tim.

  Te ashtuquajturit “pedagog” po ti jepet mundesia per vend pune nuk do rri te mendoj se eshte i afte per ate vend pune dhe se c’fare do i ofroj studenteve/shoqerise , por do shkoj me vrap ne pune te marre rrogen te rrise femijet.

  Studentet mos e kane fajin valle ? Mos nuk e kane idene se per cfare po studiojne ?

  Mesaduket keta hazganet/studente/djem e vajza shqiptare, shfrytezojne “fuqine” e blogging thjesht per te miratuar me krenari se sa te paafte jane pedagoget e tyre.

  Djema hapeni mendjen dhe gojen ne shkolle,rruge dhe ne institucionet perkatese per tu ankuar dhe per ti derguar ne shtepi te paaftet dhe te ashtuquajturit “pedagoge”.

  Nje fjale e urte thote : ” Po nuk qau femija nuk i jep e jema per te pire qumesht”

  Mos valle ka “vdekur” shoqeria shqiptare mbas kaq vitesh heshtje ne pritje te nenes ti jape qumesht !!

  Arditi thnx per temen interesante dhe urime per design e AW.

  Biggy.

 8. Shume e drejte Biggy ,
  dhe une mendoj se fain kryesor e ka vet shoqeria shqiptare qe nuk ngrihet per te tilla fenomene, e kur nuk ngrihen studentet ç’fare te themi per pjesen tjeter te shoqerise..
  E kur vjen puna jemi te paret per te kerkuar te drejta e per te “llomotitur” porse te fundit per te zbatuar kerkesen e qofte te drejtave minimale te njeriut,.
  Nuk kam ç’fare te shtoj me, ne fund te fundit e the mire ” po nuk qau femija nuk i jep e ema per te pire qumesht ” e kur nuk i jep e ema ç’te presim nga batakçinjt.
  Le te hym ne europ ….
  Lol, do te isha kurioz te dija nese egziton te pakten nje organizat studentore (e mosvarur nga pedagoget).

 9. ju keni shum te drejt, dhe ajoqe thoni esht shume e vertete… FAJIN E KANE VETE STUDENTET, dhe pse un jam vet i tille… cfare mund te behet per kte… duhet qe shoqeria duhet ti mbeshtese, sepse te vetem smund tja dalim, per vete faktin qe shume studente kan frik, sepse nqs ato nuk mbeshteten nga shoqeria esht gjithcka e kote, pasi te gjithe e dime se gjithmone ato qe kane ngrit koken jan shtyp brutalisht, dhe esht kjo frik ajo qe i ben studentet te pranojne ato kushte mizerje qe u ofrohen…

 10. Mendoj se hapi i pare i nje personi te rritur (matur) eshte te gjej forcen dhe te mbeshtetet ne forcat e veta. Shoqeria eshte nje koncept qe u thote “personave ndryshe” se si “duhet” te jene , keshtu qe gjeja e fundit qe do sugjeroja eshte mbeshtetja ne shoqeri, pastaj per ke shoqeri po flasim… Nuk mendoj se nje familiar qe eshte i preokupuar te paguaj qiran, apo te paguaj leket e shtepise se blere do e çante shume koken per keto gjera, maksimumi do e konsumonte si diskutim ne nje kafene..
  RINIA dhe studentet historikisht jane ata qe kane ndryshuar rrjedhen e ngjarjeve sepse ata jane “ata qe skane asgje per te humbur” dhe kjo i ben te “mos kene frike” pikerisht ajo qe keta kopuk nuk duan. E ku ka me popull gomeresh se ata qe lene derra ne krye te tyre, shalohen si kafsh dhe nuk thon gje.. Me te vertete pasojat e komunizmit ndihen ende sot.
  Une sugjeroj,
  > Te krijohet nje organizat e pergjithshme studentesh e PANVARUR
  > Te krijohen bashkpunime me OJQ-t, me organizatat MJAFT e te tilla si keto (edhe pse nuk kam informacione per MJAFT).
  > Te krijohen takime me qeverine dhe nese nuk pranojn dilni ne protesta, lini shkollen , mos paguani taksat, demtoini aty ku u dhemb.
  > Mos harroni se para tyre kane rene burra me te medhenj se keta nga kali, mos harroni se ç’fare u be ne 90-91 ?
  Ishin pikerisht studentet qe ndryshuan REGJIMIN, dhe jane bere dhe takime me qeverine per ata qe dikur u thuhej diktator..
  Nese ne nuk i kerkojm te drejtat tona mendoni se nje grup barinjsh (pa ofendim per barinjt) qe skane pasur buk te hajn edhe tani jane si te babezitur do mendojn per te drejtat tuaja?
  E vetmja gje qe i preokupon eshte llogaria e tyre bankare ne zvicer.
  Nuk dua qe keto qe thashe te merren si politik, une jame totalisht i pa-informuar dhe i painteresuar per politiken, e nuk bej tifozlluk as per PD e PS pasi ne fund te fundit te gjith bashkohen ne moton “ec perpara t’çafsha ballin me sqepar te hapsha varrin”.
  E gjithe kjo levizje qe te ndodhi do thjesht disa njerez te mire ne krye, pak kohe dhe inisiative te mire.
  Ne fund te fundit nuk do hidhni poshte nje regjim thjesht do kerkoni qe kasapi te shesi mish e jo te bej dentistin.

 11. @DiTi
  Duhet ta dije se sa fuqi kane studentet dhe rinia ne pergjithesi..
  Mos prisni tju shtyje njeri nga mbas per te kerkuar te drejten e studimit,te drejten e informacionit.
  Mos u trembni se nuk do merrni provimet ne fund te vitit nqs do kerkoni te drejtat tuaja.Ne fund te fundit nuk kane cju duhen notat ne nje flete pa vlere ne dore,ajo qe do tju duhet ne jete eshte njohuria dhe aftesia.

  Te humbur e te humbur jeni,po te ngriheni dicka do te ndryshoni. Mbeshtetjen dhe “uraten” e rinise dhe shoqerise shqiptare brenda dhe jashte vendit e keni ne xhep. Duhet te arrisni qellimin tuaj .

 12. Pershendetje… Me falni per vonesen, gjithashtu dua te falenderoj arditin i cili e hapi kte teme dhe un pata munci te nxjerr ate inatin qe kisha brenda vetes, gjithashtu falenderoj Biggy-in qe jep kurajon e tij, dhe se fundmi, dua te them me keq ardhjen me te madhe qe studentet shqiptare sduan te ndryshojne… dhe qe jane dorezuar akoma pa luftuar… FLM…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *