Tematika e forumeve shqiptare – Na bashkoi Injoranca

Dihet qe shumica e atyre qe perdorin internetin sot jane te rinjt, dhe si perqindje jane ata qe e perdorin me rregullisht internetin ne krahasim me te tjeret.
Informacionin fillestar e marrin nga faqet qe vizitojn perderisa tashme eshte ber ne mod qe mos te shihet me televizori, dhe nuk para besoj qe ka te rinj qe shohin edicionin informativ te lajmeve tek TVSH xD.
Keshtu qe ja ku jemi, ne te rinjte e ne dore kemi nje browser per te eksporuar ne internet. :(
Problemi kryesor i webmasterave shqiptare sot, eshte se si te kene me shume vizitor ne menyre qe te klikohen me shume ads qe ata te fitojn me shum lek.
E si te ken me shume vizitor?
– Duke i mbushur forumet e tyre me sa me shume postime, qe te terheqin interes tek vizitoret.
Po ç’fare terheq interes tek vizitoret?
– Ah, kjo varet nga niveli intelektual i vizitoreve, nese vizitoret terhiqen nga tralala zura nje gale, edhe temat do jene tralala zura nje gale nese niveli kulturor i vizitoreve do jete me i lart atehere dhe temat do te jene te nje niveli me te lart.  Po perderisa nuk mund te kontrollojm nivelin e vizitoreve, atehere do lem vet vizitoret te zgjedhin se ç’fare te diskutojn apo jo?
Ja nje list titujsh temash te fundit qe mora nga nje forum shum i vizituar:
Ka momente qe..
Une të jap …. po ti çfarë me jep????
Une them qe..
Personi sipër…
Loja filloi. Prisni baluket!
Loje me shkronjen e fundit te fjales..
Si me vjedh 88 pale brek te komshies.
E gjera te tilla… spo e zgjas me i keni shume mire parasysh se i vizitoni perdit.
Rinia qe eshte forca kryesore levizese, apo LEVA e shoqeirse qe diskuton keto tema?
Ku eshte kultura?
Ku eshte intelektualja?
Ku eshte perfitimi?
hah, kjo çon vetem ne nje drejtim, ne obfuskimin mental, i çon te rinjt ne nje stad mendor bageti e buqesi, te vetmet gjera qe mendojn jan, seksi, sporti, ku me pi kafen e mbazdites apo te mengjezit, ke me sha apo me marr ne goje e asnje nga keto nuk u sjell perfitime qofshin keto ekonomike apo psiqike apo shpirterore perkundrazi jane e kunderta.
A, me falni, dikush nga ju lexues te dashur do thote qe ne forum ka dhe tema si Biologjia, apo Lajme, apo Aktualitete shoqërore, apo ku ta di une se ç’fare tjeter, po shikoni njeher se sa aktive jan, dhe per me teper shikoni se ç’fare temash plera paraqiten.
O RINI, ZGJOHU!
MOS E MBUSH MENDJEN ME PLERA, NUK DO TE TE SHERBEJN KURRE PERKUNDRAZI JANE NE DEMIN TEND, DO TE TE KTHEJN NE NJE SKLLAV TE MIREFILLT NESER KUR DO DALESH NE JETE.
O RINI ZGJOHU!
FILLO TE PERDORESH TRURIN QE KE, SHIKO SE ç’FARE FITON E ç’FARE HUMBET.
O RINI, DIKUSH PO TALLET ME TY, E TI RRI EDHE I BUZEQESH.
INJORANCA NA BASHKOI NEPER FORUME, LE TI MBAJM ISO NJERI-TJETRIT TANI.
LE TE ECI PERPARA SHQIPERI ME INJORANC , LE TE ECIM PERPARA, PERAPARANII, KAPINIII,….VRITINI……

Hacker MANIA!!

Ej , po ça behet keshtu mor daj!!

Gjithanej hackera po shohim ?
S’po e marr vesh kete pune xD,

Mblidhen nja 3 -4 kalamaj, instalojn nje vBulletin (qe e kane mesuar ta instalojn me videotutoriale) edhe oburra forumi i radhes qulli_na_bashkoi-crew ?!?
Edhe po te shohesh permbajtjen e tyre ke vetem warez, po ç’lidhje ka warez me sigurine ne informatike?
E kam titulluar hacker mania, sepse ne nje universitet shqiptar (lajm qe me ka ardhur nga burime te sigurta) njeri nga studentet kur eshte pyetur se pse zgjodhi informatiken pergjigja ishte:
DUA TE BEHEM HACKER
:L

Imagjinoni shokimin e pedagogut mbas asaj pergjigjeje?
Nje CS student te thote, u futa ne UNI per tu bere hacker?
Nga vjen i gjith ky dizinformim?
Dhe me e rendesishmja , pse duan te gjith kalamajt te behen hacker.

Po jetojm ne nje kohe ku kompiuteri dhe interneti jane bere diçka e pandashme e jetes se perditshme.
Dhe normalisht forume te ndryshme shqiptare apo jo, tentojn te terheqin sa me shume idiota neper veprimtarit e tyre boshe dhe pa kuptim te tipit:
“Vjen nje moment dhe…”
“Sot puth ….”
“Nje puthje per arixhiun..”
“Hajdari kerkon moter..”
E te tjera si keto:
Pse i them idiot?
Si mund te quhet nje person qe kalon 4 ore perpara kompiuterit duke marre pjes ne gjera te tilla?
IDIOT
Tamam, edhe une ashtu mendoj xD.
Keshtu qe ne vazhden e fushatave elektorale te quajtura ndryshe fushata spami, ata ofrojn sherbime te PAPERSERITSHME XD si:
muzik xD, chit-chat, sms-mms-space shattle falas, “gjej dashurine e jetes”, shkarko pa limit (nga rapidhsare :L), behu hacker dhe ….
Pikerisht ne ato “…………” duam te gjejm.
Pasi eshte e ditur , apo eshte kthyer ne nje gjendje psiqike qe nese je hacker, je trendy, apo diçka e madhe, apo ku ta di un, rezultati qe mendojn femijet eshte qe jane ne qender te vemendjes dhe nuk e mendojn qe kjo “qendra e vemendjes” eshte ne kundershtim me te qenurit hacker xD
Realiteti i ketyre komuniteteve?
Deshtime te plota,
Edhe vet ata qe i drejtojn jo qe nuk jane PEN-TESTERS (hackers siç i quan masa) porse nuk ja kane idene minimale informatikes, Programimit e lere pastaj Penetration-Testing\Auditing.
Ja ku dolem qe krijohet nje rutine ne aktivitetet boshe qe ndermerren, dhe konsiderohet si pune papunesia, apo marrja me gjera te kota qe nuk te sjellin dobi.
Si mund te konsiderohet pune papunesia?
Ç’fare pune te ben babi?
-Hiç pa pune
Po ti?
-Ja ndihmoj babin nga pak

– :'(

U bej thirrje te gjith atyre qe e kane rastin ta lexojn kete teme, qe te angazhohen ne perhapjen e informacionit qe edhe nese eshte dikush qe vertet i intereson informatika mos ta humbi kohen e vet me keto idiotlluqe por ti drejtohet studimit real te informatikes dhe kjo nuk behet as duke u abonuar me RSS tek AlbanianWizard.Org e as duke u abonuar neper webe (qe i harrova) te tipit “Microsoft ka pushuar 2000 veta nga puna” wtf?
apo “Redhat sot ngriti flamurin ne vlor” :L
Pra gjera te tilla qe jane thjesht lajme dhe synojn me shume ne publicitet se sa ne dituri.
Drejtojuni librave, dhe materialeve serioze qe flasin per kete pune dhe jo kafsheve qe duan te ven lek me 2 google ads.