…. dhe lindi interneti ….

Ne realitet per titullin qe sapo lexuat nuk do te shkruhet shume..
Nuk me pelqen te shkruaj per historine ne pergjithesi :)
Ky material eshte sepse shume miq me kane pyetur per “dark internet” apo me sakt per ate pjese te internetit qe eshte e panjohur.
LoL, mos prisni zgjidhjen ne kete teme, gjithsecili ben kerkimet e veta dhe mund te them qe keni kerkuar ne menyren e gabuar :D.
Po hedhim nje veshtrim se si filloi e gjithe kjo, zhvillimet qe ka marre, a e “kontrollon” njeri apo kompani internetin, dhe po hedhim nje veshtrim mbi dark internet term te cilin wikipedia e perkufizon, dhe thote : “It should not be confused with either Deep Web or darknet.”
Ne vazhdim do e shohim ne disa kendveshtrime duke u bazuar ne fakte kete tematike disi misterioze dhe normalisht shume interesante.

Kur u krijua interneti, (viti 1962) nuk ka pasur microsoft (:D) biles ne ate kohe nuk egzistonte as fjala internet.
Ne kete kohe AT&T , vendi ku u fabrikuan sistemet UNIX kishte monopolin e saj ne transferimin e te dhenave (data) nepermjet telefonit.
Advanced Research Projects Agency (ARPA) e U.S Departamenti i mbrojtjes nisi projektin ARPANET i cili perdorte si teknollogji lidhjeje packet switching ne pergjigje te Satelitit Artificial Sputnik te ruseve. (kujtoj ne ate kohe ishte “lufta e ftohte”)
Keshtu qe duhet te kuptojm mire qe qellimi i ketij networku :

nuk ishte per asnje arsye tjeter perveƧ se asaj ushtarake dhe ne thelb per nje menyre kontrolli mbi rraketat mbas nje sulmi nuklear te pesuar.
Ne fillim ka pasur vetem 4 hoste, dhe nje rrjet me fuqi 50kbps. Nyjet e para qe ju bashkangjiten ARPANET ishin Universitete, (ai i kalifornise ne santa barbara dhe los angeles, SRI (Stanford), ) dhe me vone u hap akoma me shume duke lene normalisht te izoluar. Per ti rene shkurt u krijuan dhe network te tjere, dhe me vone TCP\IP (Bob Kahn i DARPA dhe Vinton Cerf i Stanford) shenoi nje “epoke te re” e cila solli Backbone qe sollen perfundimisht dhe mbylljen e ARPA-NET.
Nje kuriozitet, ai qe dergoi paketen e pare ka qene Charley Kline i cili kerkoi te lidhej me Stanford dhe sistemi pesoi krash šŸ˜€ (ketu me duket se se ka fain bill gates xD).
Me vone u shtuan dhe NET-worke te tjera dhe pak a shume kjo ishte pamja ne 1987

Ky eshte momenti ku duken fillimet e atij qe sot me pelqen ta quaj interkaos dhe jo internet.
Mire, pra kuptuam pak a shume se si nisi e gjithe kjo.
Informacione qe thjesht na japin nje tabllo te pergjithshme dhe introduktive te asaj qe eshte sot ne realitet.
Ne ate kohe, thjesht ishte shpikur protokolli TCP\IP, po sa protokolle numurojm sot?
Sa menyra komunikimi midis kompiuterave?
Nje pafundesi te vertet.
Terheq verejtjen ketu, pasi duhet te dime qe nje kompiuter, server apo Ƨ’faredo mund te krijoj nje lidhje ne nje menyre apo ne nje tjeter, normalisht kete e dini dhe dua thjesh te rikujtoj se ne nje hart te madhe me router core, server, hoste etj etj komunikimi midis 2 njesive kerkon lidhjen e njesive te tjera me njera tjetren dhe “ndriƧimin” e rrugeve.
Nje shembull banal per kete eshte psh, nese jeni ne linux beni traceroute albanianwizard.org nese jeni ne windows atehere perdorni tracert albanianwizard.org dhe do te shohim se ne sa nyje do te kalojn paketat tona per te arritur tek albanianwizard.org.
Kush eshte pronari i internetit?
Nese lexojm perdit, na mbushin mendjen me “askush” por gjithmon eshte “dikush” i cili ka me shume se “dikush” tjeter, normalisht interneti nuk eshte shnderruar ne monopol por jo ne te gjitha shtetet.
Realiteti eshte faktikisht qe eshte shume e pamundur qe te monitorohet interneti dhe te dhenat qe mund te merren jane ne proporcion shume jo racional, dhe lihet me shume dhe hamendja panvarsisht menyrave te ndryshme se si mund te monitorohet interneti.
Per mendimin tim , me seriozi dhe me i specializuari per kete pune eshte :
http://www.caida.org/
Gjithsesi ti hedhim nje sy shperndarjes se pergjithshme ne baze networkesh ne ameriken veriore.
Shkarkoni kete pdf per me shume info:
http://albanianwizard.org/ngarkime/Internet_map.pdf
Tek mapa ngjyat jane perkatesisht: Blu => AT&T; E kuqe => Verizon; E verdh => Qwest; Jeshile => Major Bacbone; me te zeze eshte industria e marre bashk, gri eshte pjesa tjeter.
Le te shohim pak nje pamje disi me imagjinare te internetit, panvaresisht se tek kjo adrese perdoren traceroute dhe monitorime goxha te mira.
http://idl.net
Klikojm ne nje nga mapat dhe zhvendosemi ne nje pjese te internetit, dhe po te shohim pjesa me e madhe eshte e paeksploruar (kjo edhe per faktin e aplikativeve qe perdorin ne web) por ajo qe dua te them eshte se edhe vet CAIDA ka pranuar egzistencen e atyre qe i quan me “Hidden Metric Spaces” dhe per te vazhduar lexoni ketu dhe kthehemi perseri me temen.
SiƧ e pame pra, egzistojn “hapesira” te cilat nuk jane bosh, panvaresisht se jane te paeksploruara, kjo si pasoje e Ƨ’rregullimeve “te rastesishme” te routerave, mendim te cilit nuk i bashkohem abzolutisht pasi nga Ƨ’rregullimet nuk lind asgje tjeter perveƧ kaosit dhe ky eshte ligj universal i pamohueshem. Shembull konkret, hapim nje file txt, dhe fusim aty kod python, kod C++, D, Java, source kode te ndryshme pra, dhe e shpetojm failin si nje jpg, ose pdf, pra nuk eshte kurrsesi e mundur qe nga ky file te krijohet ‘diƧka’ e rregullt Ƨ’faredo lloj gjeje qoft ajo.
Bashkohem me shume me mendimin man-made te cilin sapo e lexuam tek CAIDA.
Dhe them se perceptimi yne eshte shume i kufizuar, keshtu qe nese ne nuk e perceptojm diƧka nuk do te thote se ajo nuk egziston. Rast konkret psh per tingujt ultrasonore te cilet arritem ti njohim vetem ne saje te aparaturave speciale.
Pra as i degjojm , as i shohim, as i prekim, dhe shume pak i kuptojm.
Nese jeni duke menduar qe po dal nga tema, nuk eshte e vertet, sepse pashe me kujdes aplikacionet qe perdoren per analizimin e internetit dhe jane shume te pergjithshme panvaresisht teknikave qe perdorin.
Argument per kete:
Kush mund te me thote se si analizohet trafiku i nje lidhjeje me paketa te kriptuara duke perdorur ICMP ?
Edhe nese perdorim tools shume te avancuar per Arp MitM nuk do te kapnim as paketat e jo me ti dekriptonim ato.
Keshte qe Ƨ’fare mund te presim nga analizimi i dikujt qe eshte jasht networkut ?
Pra, nese nje hapesire eshte e zene, do te thote qe eshte e zene nga diƧka apo dikush, ndryshe tek idl do te kishte ngjyre tjeter šŸ˜‰