Teknologjia e Dizinformimit | IT apo DT? 0-day exploit

Teknologjia e Informacionit.

Dihet qe sot fuqia reale eshte informacioni, ashtu siç ka qene dhe shum kohe me perpra , ne baze te informacioneve qe disponon dikush mund te kete perparesi ndaj dikujt tjeter vetem ne baze te ketyre informacioneve.
Pikerisht keto informata bene qe te perparonte shkenca e gjithashtu ne baze te perparimit te njohurive sot po jetojm ne epoken informatike.
Sot informacioni qarkullon shume me shpejt se atehere ne baze te internetit, telekomunikacionit, e mjeteve te shumta qe disponojm sot.
Mire, po ju kursej veshtrimet historike  mbi IT-n dhe evolimin e saj dhe po kalojm menjehere aty ku na intereson.
Thame me siper qe ai individ qe posedon informacion eshte me i fuqishem se sa nje individ qe nuk e posedon ate informacion, marrim rastin ne jeten tone te perditshme psh, 2 persona qe kerkojn pune, njeri duke u rropatur e duke kontaktuar 1 nga 1 shoqerite e duke dorezuar kurrikulume kurse tjetri duke shkuar ne nje shoqeri punesimi dhe duke lene kurrikulumin dhe profilin qe kerkon per tu punesuar.
Ne kete rast i dyti eshte me ne avantazh sepse kurrikulumi i tij do te qarkulloj ne me shume duar dhe shansi per te zen nje vend pune eshte me i madh.
Meqenese ‘elita’ (ata qe udheheqin) e di qe Information == Power atehere u lindi nje problem shume i rendesishem i koheve moderne.
Nese popullsia (masa) informohet realisht per realitetin e sendeve, produkteve, menyres se jeteses, mirqenies sociale, ekonomike dhe shpirterore atehere me siguri ata nuk do te pranonin :

 1. Shtet qe u shet helm (duhanin) duke u shkruajtur siper qe “duhani vret” sepse eshte shkencerisht e provuar qe njeriu eshte me i priur ndaj diçkaje qe i eshte ndaluar, pra interesi ndaj asaj eshte me i madh.
 2. Shtet qe u thote qe nese do te rrethojn vetem me materiale, sa me shume pare do te jene me te lumtur e me kete i kthen ne skllever te vertet te mesjetes pasi njeriu e vendos si qellim kryesor te jetes se tij shtimin e pasurive materiale hera-heres duke flijuar dhe gjerat me te dashura biles edhe veten e vet dhe harron qe sa me shume te kete, aq me shume do te deshiroj dhe se i shitet sapuni (mireqenia ekonomike) per djath (mireqenie shpirterore).
 3. Faktin qe dikush eshte duke i mashtruar vazhdimisht, duke u ven “parrulla”, “rreklama”, “lajme sensacionale”, me nje fjal INFORMACIONE me ane te se cilave kjo mas shnderrohet ne nje tuf bagetish e cila shkon nga e çon bariu pa menduar 2 here.

Atehere kur perhapjen e informacionit nuk mund ta bllokojn siç u perpoq kisha ne vitet 1500-1600 me vrasjet e shkencetareve ç’fare u mbetet te bejn ?

Teknologjia e Dizinformacionit.

Kjo realisht eshte teknologjia me e zhvilluar e koheve te sotme, dhe ne baze te rregullit ‘Informacioni eshte FUQI’ duke mos pasur mundesi per te bllokuar rrjedhjen e informatave atehere zgjidhja ishte shume efikase. DIZINFORMIMI.

Parimi i Dizinformimit.
Parimi i dizinformimit eshte shume i thjesht , ne thelb ai duhet te krijoj stade mendore dhe psiqike tek njerezit hera-heres edhe duke kontrolluar ndjenjat e tyre duke shkaktuar dashuri per diçka (edhe pse ajo ne realitet mund te jete e demshme) dhe urrejtje per diçka (edhe pse ne realitet ajo mund te jete e dobishme).
Pra thelbi i dizinformimit eshte qe te krijoj tek mendjet e njerezve perkufizime per dukuri te ndryshme shoqerore dhe automatikisht e çon masen te mbaj nje krah apo nje tjeter.
Ne ndryshim nga teknikat e vjetra per te suportuar doktrina te ndryshem, dizinformimi eshte shume me efikas dhe i fuqishem pasi e  manipulon audiencen ne nivelin racional duke bere me kete qe edhe gjera qe jane shume racionale dhe te logjikshme te kthehen ne tabu dhe e njejta audience u kthehet kunder duke i sulmuar me gjithe fuqine e tyre edhe pse ato mund te jene ne favor te tyre.

Shembuj te fatkeqsive qe ka sjelle dizinformimi.

 • Vdekjen e mijera personave duke e justifikuar me fraza se ata jane terrorista, kane bomb atomike, kerkojn shkaterrimin e botes, jane barbar, e te tjera si keto duke fshehur ne te njejten kohe vrasjen e grave dhe femijeve, perdhunimet dhe perversitetet e shumta.
 • Mendimin e perbashket tek njerezit se amerika ka fituar luften ne vjetnam dhe amerika = ha mer dhe ik.
 • Fatkeqsit tek njerezit me ngjyre ne kohen e Martin Luter Kingut ku ‘elita’ qe kerkonte skllever u mbushte mendjen mases se njerezit me ngjyre jane kafshe, nuk kane te drejten e fjales dhe jane vetem per te sherbyer dhe per tu shfrytezuar.
 • UFO-t e famshem qe duan te zbresin vetem ne amerik, dhe rusi dhe kjo vetem ne kohe kur kishte ndonje skandal ekonomik apo politik :S, mos me thoni qe ishte per te zhvendosur vemendjen e mases nga skandali 😛
 • Dizinformimet ne shqiperine komuniste qe ata jashte jane ne krize dhe nuk kane ç’fare te han e te tjera si keto, per me shume info shih: http://www.disinfo.com/content/

Shembujt Modern te Dizinformimit.

 • Me i madhi eshte siç e cekem me siper, pra sa me shume pare te kesh aq me shume do jesh i lumtur dhe po e zem sikur behesh aq i pasur, dihet qe do kerkosh me shume, do jesh i preokupuar ne shtimin e tyre dhe do shqetesohesh nga pakesimi i kesaj pasurie per te mos then pastaj qe 73% e resorseve te tokes konsumohen nga vetem 15% e popullates se saj, dhe kjo gjendet shumica ne amerik, angli, europ.E çuditshme se si egziston sot uria ne bot apo jo?
  Ku duan te dalin me kete?, Nese popullsia eshte e gjitha e bashkuar dhe  shkon ne nje drejtim atehere eshte me thjesht e kontrollueshme e ne kete menyre njerezit nuk jane me te lumtur por behen me mizerabel pasi kjo lloj perkatesie i ben qe  te zhvishen nga vlerat njerezore. Si? se beson? Sa raste kemi degjuar qe njerezit genjejn per te fituar qofte dhe nje opionion te mire , le me per lek, sa raste dim qe te kene ndodhur krime per  hir te atyre lekeve, sa raste dime qe kane ndodhur raste te turpshme e rasti i fundit ishte dhe ai i  ish ministrit te KULTURES i cili ne saje te postit mire qe hante si derr, po donte dhe te **** si derr.
 • Thenia se njeriu vjen nga majmuni, vazhdon akoma tek disa individ dhe kjo thenie qe synon zhveshien e njeriut nga ndjenjat, apo perjetimet shpirterore dhe kthyerjen e tij ne nje kafsh dhe edhe kjo “çuditerisht” u perkrah shume nga Karl Marksi, lol mos mbase ngaqe ishte komunizem dhe ne komunizem robi edhe kur çohej ne mengjes duhet te thoshte rroft enveri? [tashme po themi eshte bere me shume nje propagand se sa dizinformim]
 • Rreklamat, qe vijn me parrulla si “shijoje jeten”, “pasioni i jetes”,”ndjeje kenaqesine”, e te gjitha keto duke pire nje shishe wiski?
  LOL, po une mund te jem dhe injorant po kur e pi nuk di se ç’fare thua, vjell, djersitesh, vjen ere e keqe, le nam ne mes te shoqeris, dukesh si penevreket e gjyshes te hedhur per tu lar.
  A kjo eshte pasioni i jetes?, “Kenaqesia?”
 • Dizinformimi politik, kjo hyn me shume tek propaganda po shume fenomene qe ndodhin ne jeten e perditshme, ashtu si dhe shume perkufizime qe u jepen gjerave jane si pasoj e rrymave politike qe te gjitha bashk pa asnje lloj perjashtimi mendojn vetem per veten dhe jane te gjitha bashk pa asnje lloj perjashtimi ne dem te mases.
 • Nje rast tjeter i dizinformimit qe me vjen ne kete moment eshte modelet qe u vihen perpara adoleshenteve te cilat perpiqen te jene si ato duke kujtuar se nese jane si ato do te jene “COOL” pa e pare se ç’fare i ndodh ne spital nje anoreksikeje.

Mund te vazhdoj me shume pika te tjera, por per mos tu lodhur as gishtat e mi e as syte tuaj po e permbledh qe shumica e informacioneve qe degjojm , shohim, na tregojne, apo qe na vijn jane fals dhe synojn ne INJORANTIZIMIN tone dhe kthimin e njeriut ne BEEEEEEEEEEEEEEE, MUUUUUUUUUUUU, apo MAJMUN (e ka thene dhe darvini apo jo).
I vura emrin DT (disinformation technology) pasi tashme eshte kthyer ne nje Teknologji qe ska te share, ne perfundim e gjith kjo fryme dizinformimi pershkruhet nga:
“Kur bagetis nuk i qellon dot me shkop per ta futur ne vath, atehere do e ndjellesh me diçka e keshtu do e mjelesh pa prolbem ;)”

Ja 2 video qe tregojn pak a shum realitetin e dizinformimit, dhe kjo eshte vetem nje nga anet e Dizinformimit