Windows Vista Security!

!!!Kujdes!!!
Materiali i meposhtem eshte vetem per qellime informative dhe une nuk mbaj asnjelloj pergjegjesie per ato qe mund te behen me informacionet e meposhtme. Gjithsecili qe i lexon duhet te pranoj kushtin qe nuk do ti perdor ato per qellime keqdashese apo ne kompiutera qe nuk jan nen pronesine tuaj. Ne te kundert ju nuk jeni te autorizuar qe te lexoni materialin e meposhtem!
Nuk lejohet leximi i materialit per personat qe jane nen 18 vjeç dhe personat shume emocional qe nuk kontrollojn vetveten dhe ato qe bejn.

Ose ne shqip, siguria e windows vista.

Pa e prishur shijen e temes po them se developersat e microsoft, si dhe deklaratat per shtyp te Steve Ballmer (nuk u keshilloj te shikoni videot e tij euforike ne youtube) na siguronin me kete sistem operativ nje revolucion te vertet, na garantonin nje papreshkmeri te privacy dhe te personalitetit te klientit dhe na garantonin sistemin operativ me te sigurt te ndertuar ndonjeher.
Nuk po egzagjeroj aspak me theniet .
Atehere si shpjegohet qe kan kaluar pak vite dhe po punojn per sistemin tjeter nderkohe qe eshte shume shpejt per te? (dhe behet fjale per 2 versione vianna dhe windows 7, sepse e pane qe me vista su doli gje keshtu qe njeri eshte testing dhe do te shitet dhe te behet nje eksperienc per tjeterin)
Ne realitet (realitet i hidhur ky) te gjitha keto deklarata nuk jane te verteta, dhe faktet e tregojn kete.

Penetrim (fizik) ne windows brenda 90 sekondave

Me posht do te paraqis nje menyre shume funksionale se si te penetrojm ne nje sistem windows vista, dhe te krijojm nje akont si administrator ne te me te drejta te plota nga nje sistem linux me suport ntfs-3g.
Po zgjedh nje distribucion Debian, po marrim Knoppix 5.5.3
Ç’lidhje ka ntfs-3g?
Nese jeni perdorues i linux , e dini shume mire se ne dual – boot ose me live cd\dvd ne kemi leje te hyjm tek particionet e windows te shohim dhe te kopjojm prej tyre, por jo te shkruajm\levizim file\eliminojm prej tyre (provojeni nese nuk u ka rene rasti) keshtu qe ky nuk eshte asgje tjeter perveç se nje driver i cili na jep ne mundesi per te pasur keto privilegje ne windows..
Dhe ntfs-3g eshte i instaluar by default ne Knoppix versionet 5.5.x
Mund ta instalojm edhe ne ç’faredo sistemi linux dhe ta perdorim.
Ne rregull klikojm tani qe kemi ber boot mbi particionin sda1 apo sda2 (kontrolloni se ku eshte windows/system32)
me te djathten dhe i japim Change Read write permissions dhe do te vihet ne pune draiveri ntfs-3g i cili do te na japi lejet per te modifikuar ne windows.
Shkojm tek Windows\System32 me terminal
Tani qe jemi aty japim

mv Utilman.exe Utilman.lol
cp cmd.exe  Utilman.exe

Ç’fare beme(perveç nje levizjeje te thjesht failesh)?
Kur sistemi windows ben boot dhe na del faqa e bukur e login qe kerkon password ne mund te perdorim butonin e windows dhe klikojm u per te pasur nje dritare prompt qe na ndihmon per loginin keshtu ne fjale te tjere kur sistemi te shkoj te therras Utilman.exe (qe ne realitet eshte cmd.exe pra prompti) nuk do te dali me dritarja e ndihmes por do te dali prompti dhe ne do te jemi system.
Bukur bejm boot dhe shohim faqen e login te windows vista, klikojm tek tasti me shenjen e windows dhe klikojm u dhe do te na dali prompti.
Mbas kesaj shtojm nje user me prompt me komanden

net user /add useriri passwordi

I japim ketij useri privilegje administratori

net usergroup administrators /add useriri

Per te rikthyer ashtu siç ishin ato qe bem , hym perseri me knoppix live dvd dhe japim perseri me te djathten mbi particion change read\write permissions dhe hapim terminalin shkojm tek Windows\System32 dhe japim keto komanda:

rm Utilman.exe
mv Utilman.lol Utilman.exe

Dhe ja ku penetruam ne sistemin “me te sigurt te krijuar ndonjehere” 😛 (dhe i kthyem gjerat ne “normalitet”)

(lol vertet me vjen per te qeshur kur e them )